Posadzimy.pl – jak wybieramy miejsce do zasadzeń?

< powrót do listy wpisów

Posadzimy.pl działa od 2019 roku - i nie boimy się przyznać, że zdarzyło nam się popełnić kilka błędów. W końcu błędów nie robi ten, który nie robi nic, prawda? :) Najważniejsze, żeby na błędach się uczyć i wyciągać z nich odpowiednie wnioski. My nauczyliśmy się naprawdę dużo przez te ostatnie kilka lat. Aktualnie możemy o sobie powiedzieć, że jesteśmy prawdziwymi ekspertami w sadzeniu, a szczególnie w tym, jak wybieramy miejsca do zasadzeń.

Skuteczność ponad wszystko

Nie zależy nam na tym, żeby po prostu posadzić największą liczbę drzew. Gdyby tak było, moglibyśmy założyć plantację, których w Polsce nie brakuje. Niestety posadzone tam drzewa przeznaczone są głównie do produkcji papieru. Chcemy, by drzewa które sadzimy wspólnie z naszymi Partnerami przetrwały jak najdłużej. Dlatego bardzo skrupulatnie wybieramy miejsca, w których decydujemy sadzić drzewa w ramach Posadzimy.pl.

Jak wybieramy miejsce do zasadzeń? Na co zwracamy szczególną uwagę? 

  • obszar, na którym planujemy sadzenie musi być zlokalizowany na działce przeznaczonej do zalesienia, która z różnych względów (głównie finansowych lub formalnych) nie zostałaby obsadzona w najbliższych latach, lub musiałaby zostać odnowiona ze środków gmin, które dzięki naszemu zaangażowaniu mogę te środki przeznaczyć na inne cele społeczne.
  • w planach zagospodarowania przestrzennego nie może być zamieszczona żadna rozbudowa infrastruktury i budynków, by zminimalizować ryzyko przekształcenia wybranego obszaru w inwestycyjny nawet za wiele lat,
  • miejsce powinno być w bliskości innych lasów, żeby posadzone przez nas sadzonki jak najszybciej wtopiły się w ekosystem i wskutek sukcesji ekologicznej wrosły w istniejący las.
  • jeśli sadzimy na terenach prywatnych - bardzo mocno dywersyfikujemy działki. Zwracamy uwagę na to, by obszar zajął nie więcej niż 1 ha na jedną działkę. Dzięki temu mamy pewność, że nawet w przypadku zerwania umowy, pozyskanie drewna z zasadzonych drzew zupełnie nie byłoby opłacalne. Sprawdzamy też, czy na danym terenie w przeszłości, drzewa nie były wycinane lub niszczone. 
  • dywersyfikujemy - wierzymy, że w im większej liczbie miejsc sadzimy, tym lepiej. Gromadzenie terenów leśnych z jedną firmą, czy fundacją może rodzić niebezpieczeństwo przy zmianie właścicieli. 
  • nasze nasadzenia wykonujemy we współpracy z ekspertami - zależy nam na tym, by drzewa posadzone były jak najlepiej, dlatego działamy z tymi, którzy się na tym znają.

Co równie ważne - w Posadzimy.pl nie wyręczamy instytucji państwowych, które z założenia zajmują się opieką i zakładaniem nowych lasów. Szukamy takich miejsc, w których bez naszej działalności drzewa nie miałyby możliwości rosnąć. Czasem gminy nie mają środków na posadzenie lasów. Lub dzięki naszym działaniom te środki mogą zostać przekazane na inne, ważne społecznie cele. Działamy niezależnie, a wybrane przez nas miejsca muszą spełnić szereg wymagań. 

Dbamy o ekosystem

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że posadzone drzewka to jeszcze nie las - jednak to one stanowią bazę i jego szkielet nie tylko nad ziemią, ale też pod. Żeby jak najszybciej stworzyły pełnoprawny ekosystem, zadbaliśmy o to, żeby:

  • sadzić gatunki drzew, które naturalnie występują na tym terenie. Zawsze są to gatunki rodzime, dotychczas sosny pospolite i brzozy brodawkowate - ale wraz z rozszerzaniem mapy naszych działań wdrażamy kolejne. Już wiemy na pewno, że wiosną pojawią się też buki pospolite i dęby szypułkowe. 
  • nie grodzimy naszych zalesień - zwierzęta są bardzo ważnym elementem ekosystemu i dzięki ich obecności w naszym nowym lesie szybko pojawią się nie tylko nasiona mniejszych krzewów, krzewinek i bylin, ale też grzybnia, i dużo materii organicznej, która użyźnia ziemię. Dodatkowo stawianie ogrodzenia nie tylko dezorientuje zwierzynę, która porusza się po danym terytorium, ale też stwarza ryzyko zaplątania, okaleczenia czy nawet śmierci zwierząt - nie musimy też chyba wspominać o tym, że metalowa siatka rozkłada się do 200 lat? 
  • sadzimy mniej więcej jedno drzewo na m2 - w lesie zupełnie naturalne jest to, że niektóre z drzew wyrosną wysoko i w pełni rozwiną koronę, inne słabsze osobniki zostaną niewielkie albo zmienią się w formę krzewiastą. Niezależnie od tego- każde z drzew ma swoją rolę do odegrania, a gęsta siatka systemów korzeniowych zatrzymuje wodę w glebie, zwiększa wilgotność terenu i stanowi o bazę do rozwoju poszycia leśnego.

Wiesz już jak wybieramy miejsce do zasadzeń. Znasz miejsce, w którym warto posadzić nowy las? Jesteś przedstawicielem gminy lub nadleśnictwa? Masz budżet, który możesz przeznaczyć albo na posadzenie drzew, albo na inny szczytny cel? Daj znać :) Chętnie wesprzemy Cię naszymi działaniami. Posadźmy razem las - im nas więcej, tym lepiej.

A jeśli chcesz dołożyć swoją cegiełkę, do tej inicjatywy - w naszym systemie jest to niezwykle proste - ty klikasz, my sadzimy. Drzewa sadzimy dwa razy w roku, zgodnie z naturalnym cyklem wegetacyjnym, ale certyfikaty sadzeń możesz generować cały rok! Sprawdź, jakie to proste.

Dyskusja

347942
posadzonych przez nas drzew