Lasy Polskie

Czym różnią się wymagania siedliskowe drzew, które sadzimy?

9 sierpnia, 2023 | Weronika Błaszczyńska

Dziś zabieramy Cię do… lasu! :) Przybliżymy Ci jakie rodzaje drzew sadzimy, różnice w wymaganiach tych gatunków, znajdzie się też parę ciekawostek, a na końcu czeka na Ciebie… niespodzianka! To jak, zaczynamy?

Podczas dotychczasowych akcji sadzeń posadziliśmy aż 9 różnych gatunków drzew. Dlaczego nie sadzimy jednego rodzaju sadzonek przeczytasz w tym artykule na naszym blogu. A skąd taka różnorodność gatunkowa? I od czego to w ogóle zależy? Podczas naszych sadzeń dobieramy rodzaje drzew pod okiem lokalnych leśników, którzy zajmują się lasami od lat. To właśnie leśnicy najlepiej wiedzą jakie wymagania i możliwości mają ich tereny, które dobiera się do wymagań siedliskowych gatunków drzew oraz jakie gatunki sadzonek przyjmą się w miejsca naszych sadzeń. Dzięki temu, te naturalne zielone olbrzymy potrafią przetrwać i prosperować w różnych środowiskach. A czym różnią się te wymagania?

Jakie gatunki drzew sadzimy? 

Sosna zwyczajna

To najbardziej znany i powszechny gatunek drzewa w Polsce. Charakteryzuje się niesamowitą zdolnością do przystosowania do różnych warunków glebowych i klimatycznych. Najlepiej rośnie na terenach boru [1] mieszanego świeżego i boru świeżego. Uwielbia światło, dlatego określany jest mianem "światłożądny".

Świerk pospolity

Ten gatunek drzewa ma już nieco bardziej umiarkowane wymagania względem żyzności gleby. Preferuje gleby powstałe z glin spiaszczonych, które są wilgotne, ale niezbyt kwaśne. Świerk to gatunek cienioznośny, który dobrze czuje się w wilgotnych siedliskach borów mieszanego wilgotnego [2]. Może współpanować [3] z innymi drzewami, takimi jak sosna czy dąb bezszypułkowy.

Modrzew europejski

To najszybciej rosnący gatunek drzewa. Wymaga siedlisk takich jak bory mieszane świeże i lasy mieszane świeże, a także tereny górskie. Jest światłożądny i doskonale sprawdza się jako gatunek przedplonowy [4] lub w domieszkach w lasach.

Dąb szypułkowy

Ten gatunek ma skromniejsze wymagania siedliskowe niż dąb bezszypułkowy. Jest też bardziej odporny na suszę. Najczęściej występuje jako gatunek współpanujący na siedliskach borów mieszanych wilgotnych, ale czasami może być także gatunkiem domieszkowym [5] na mniej żyznych glebach.

Olsza

W Polsce mamy trzy rodzime gatunki olszy: olszę czarną, olszę szarą i olszę zieloną. Olsza wymaga gleb o dużej wilgotności, często rośnie wzdłuż rzek. Gatunki te są światłolubne. Olsza czarna preferuje siedliska zalewowe i bagienne, podczas gdy olsza szara występuje głównie na południu kraju, o podobnych wymaganiach siedliskowych.

Klon zwyczajny

Ten gatunek drzewa nie ma specjalnych wymagań siedliskowych ani klimatycznych (oprócz regla [6] górnego. Często jest wprowadzany jako gatunek biocenotyczny [7] na tereny zdominowane przez sosny, a także jako element podszytu w starszych drzewostanach.

Brzoza brodawkowata

Ten gatunek drzewa jest wybitnie światłożądny i odporny na suszę. Ma stosunkowo niewielkie wymagania siedliskowe, co sprawia, że często można ją spotkać jako gatunek domieszkowy na różnych siedliskach, od borów suchych do lasów łęgowych [8].

Klon jawor

Ten gatunek preferuje tereny górskie (regiel dolny) i tworzy tam zwarte drzewostany, zwane jaworzynami górskimi. Ma większe wymagania siedliskowe niż klon zwyczajny i powinien być wprowadzany jako główny gatunek tylko na siedliska leśne.

Jarząb pospolity

Ten gatunek ma bardzo niewielkie wymagania siedliskowe. Jest światłożądny, ale w młodym wieku znosi także ocienienie. Można go spotkać na różnych typach siedlisk, z wyjątkiem suchych borów. Jest często wykorzystywany jako domieszka biocenotyczna [9].

Zrozumienie tych różnic w wymaganiach siedliskowych różnych gatunków drzew pozwala nam lepiej dbać o nasze lasy, dobierać odpowiednie drzewa do konkretnych środowisk oraz wspierać zrównoważone zarządzanie zasobami leśnymi.

Słowniczek - czyli ważne pojęcia prosto z lasu :)

Bor: Teren leśny o charakterystycznym składzie gatunkowym, w którym dominuje jedna lub kilka głównych gatunków drzew. Bory mogą mieć różne odmiany, np. bor mieszany, bor sosnowy, bor świerkowy itp.

Bory mieszane wilgotne: To siedliska leśne, w których występują różne gatunki drzew, a gleba jest wilgotna i żyzna.

Gatunek współpanujący: Gatunek drzewa, który występuje razem z głównym gatunkiem na danym siedlisku i może tworzyć z nim mieszane drzewostany.

Gatunek przedplonowy: Gatunek drzewa, który jest sadzony lub wprowadzany na teren przed innymi gatunkami w celu przygotowania siedliska dla kolejnych upraw lub sadzonek.

Gatunek domieszkowy: Gatunek drzewa, który występuje razem z głównym gatunkiem na danym siedlisku leśnym. Może mieć znaczenie dla różnorodności i stabilności ekosystemu, ale nie dominuje w danym zespole leśnym.

Regiel: Wyższa strefa lub piętro lasu w górach, które znajduje się powyżej granicy lasu. Charakteryzuje się niskimi temperaturami i trudnymi warunkami klimatycznymi.

Gatunek biocenotyczny: Gatunek drzewa, który jest wprowadzany lub sadzony w danym ekosystemie w celu wspierania różnorodności biologicznej i ekologicznej całego zespołu organizmów, np. drzewo wprowadzane jako element podszytu w celu wsparcia różnorodności siedlisk.

Lasy łęgowe: To ekosystemy leśne, które występują na terenach podmokłych, zalewowych lub nad rzekami. Charakteryzują się występowaniem określonych gatunków drzew, które dobrze znoszą okresowe zalanie.

Domieszka biocenotyczna: Dodawanie jednego lub kilku gatunków drzew lub roślin do istniejącego ekosystemu leśnego w celu wzbogacenia różnorodności biologicznej i ekologicznej tego zespołu.

 

Leśny katalog, który pozwoli Ci on rozróżnić gatunki drzew np. podczas następnego spaceru po lesie

 

Posadź z nami firmowy las

Wyróżnij się na tle konkurencji, postaw na innowacyjne i ekologiczne rozwiązania - sadź drzewa w imieniu Twojej Firmy i wspólnie z Posadzimy.pl powiększaj polskie lasy!

Sadzenie drzew w naszym systemie jest niezwykle proste - dosłownie Ty klikasz, my sadzimy. Dbanie o ekologię jeszcze nigdy nie było takie proste :) Zarejestruj się bezpłatnie na www.Posadzimy.pl już teraz, posadź pierwsze firmowe drzewka i otrzymaj certyfikat potwierdzający sadzenie w kilka minut!

Umów się z nami na bezpłatną konsultację - na spotkaniu porozmawiamy o korzyściach z wdrożenia sadzenia drzew w Twojej Firmie, dopasujemy akcję drzew pod Twoje potrzeby - a także chętnie odpowiemy na wszystkie pytania :)

Skontaktuj się z nami i zobacz, ile dobrego możemy zrobić dla Twojej firmy - i polskich lasów :)

kontakt@posadzimy.pl

Autor wpisu
Weronika Błaszczyńska

Masz pytania?

Wiadomość wysłana poprawnie

Hej!

Dziękujemy za Twoją wiadomość, odpiszemy najszybciej jak to możliwe! W oczekiwaniu na naszą wiadomość polecamy spacer po lesie, lub zajrzenie na naszego bloga – czeka tam na Ciebie wiele ciekawych inspiracji i pomysłów na to, jak Ty możesz z nami sadzić drzewa! 🙂

Wspaniałego dnia!
Team Posadzimy.pl

Podobne wpisy

CSR
16 marca, 2022
Wiosenne sadzenie drzew – last call! :)

Dziś zabieramy Cię do… lasu! :) Przybliżymy Ci jakie rodzaje drzew sadzimy...

PRZECZYTAJ WPIS
CSR
28 września, 2022
Sadzenie drzew w branży marketingowej

Dziś zabieramy Cię do… lasu! :) Przybliżymy Ci jakie rodzaje drzew sadzimy...

PRZECZYTAJ WPIS
Ekologia
17 października, 2022
Sadzenie Jesień 2022 – Chojnice i Posadzimy.pl

Dziś zabieramy Cię do… lasu! :) Przybliżymy Ci jakie rodzaje drzew sadzimy...

PRZECZYTAJ WPIS