CSR

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Jakie korzyści przynoszą firmie działania CSR?

Więcej informacji o CSR
co to jest CSR
JAK TO DZIAŁA

Co to jest CSR?

Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie co to jest CSR, warto najpierw rozwinąć ten skrót - CSR oznacza społeczną odpowiedzialność biznesu (Corporate Social Responsibility). CSR to podejście, w którym przedsiębiorstwa biorą odpowiedzialność za swoje działania i ich wpływ na ogólną jakość życia w społeczeństwie. Działania CSR obejmują więc działania na rzecz pracowników, lokalnych społeczności i środowiska. Jakie korzyści przynoszą firmie działania CSR? Realizując strategie CSR, przedsiębiorstwa bardzo często zyskują nie tylko wizerunkowo, ale również finansowo, ciesząc się większym zaufaniem i zainteresowaniem klientów.

społeczna odpowiedzialność biznesu
CSR
ZAKRES DZIAŁAŃ

Obszary CSR

Działania CSR podzielone są według normy ISO 26000 na 7 obszarów. Dokładne obszary CSR, które są w niej określone, obejmują:

  1. ład organizacyjny,
  2. prawa człowieka,
  3. stosunki pracy,
  4. środowisko,
  5. sprawiedliwe praktyki rynkowe,
  6. relacje z konsumentami,
  7. zaangażowanie społeczne.
działania CSR
Działania w Twojej firmie mogą więc dotyczyć dowolnego z tych obszarów CSR, by można je było zaklasyfikować jako działania zrównoważonego rozwoju.
Dzięki temu zakres możliwości na stworzenie wartościowej strategii CSR jest naprawdę szeroki i nie musi się wcale ograniczać no niwelowania śladu węglowego.
JAK WPROWADZAĆ CSR?

Działania CSR - przykłady

Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR) to koncepcja, która bardzo zyskała na znaczeniu w ostatnich latach. Polityka CSR opiera się na różnorodnych działaniach, które mają na celu nie tylko generowanie zysków, ale również przyczynianie się do rozwoju społeczności i ochrony środowiska. Co więcej, wiele firm w Unii Europejskiej jest obecnie zobowiązania do składania raportów CSR, dzięki czemu powstaje coraz więcej kreatywnych i niezwykle pomocnych pomysłów na to, jakie działania można wprowadzić do swojej strategii.

działanie CSR
CSR przykłady
Sadzenie drzew

Sadzenie drzew jest doskonałym sposobem na to, by wesprzeć swoją strategię CSR w obszarach dbania o środowisko i zaangażowania społecznego. Sadź drzewka w ramach kampanii promocyjnych, dla klientów, czy dla pracowników. W ten sposób nie tylko pomożesz w odbudowie lasów, ale wzmocnisz też wizerunek firmy, budując zaufanie wśród swoich odbiorców. A potwierdzają to historie naszych partnerów - wystarczy spojrzeć na to, jak sadzenie drzew zadziałało u nich.

Zastanawiasz się, czy i jak Twoja firma może skorzystać na sadzeniu drzew? Daj nam znać, a z pewnością wspólnie znajdziemy idealne rozwiązanie

Skontatkuj się z nami
CSR przykłady
Wsparcie lokalnych społeczności

Firmy mogą też angażować się w działania wspierające rozwój lokalnych społeczności. Przykłady obejmują finansowanie budowy infrastruktury, takiej jak szkoły, szpitale czy place zabaw, a także wspieranie lokalnych przedsiębiorstw poprzez programy grantowe i doradcze.

CSR przykłady
Inicjatywy zdrowotne

Należą do nich m.in. organizowanie darmowych badań profilaktycznych, kampanie promujące zdrowy tryb życia, a także finansowanie projektów mających na celu poprawę dostępu do opieki zdrowotnej w mniej uprzywilejowanych obszarach.

CSR przykłady
Programy edukacyjne

Firmy coraz częściej inwestują w programy edukacyjne jako część swojej strategii CSR. Przykłady takich działań to m.in. stypendia dla uczniów i studentów, kursy szkoleniowe dla lokalnych społeczności czy też kampanie edukacyjne dotyczące zdrowia i higieny.

społeczna odpowiedzialność biznesu przykłady
Zrównoważone praktyki produkcyjne

I na etapie produkcji można działać odpowiedzialnie: oznacza to, na przykład, wykorzystanie surowców pochodzących z recyklingu, redukcję zużycia wody i energii w procesach produkcyjnych, a także wdrażanie technologii ograniczających emisję zanieczyszczeń.

społeczna odpowiedzialność biznesu przykłady
Redukcja i recykling odpadów

Realizując swoją strategię CSR, firmy mogą też wprowadzać programy redukcji i recyklingu odpadów. Przykładem może być instalowanie punktów recyklingu w miejscach publicznych, redukcja użycia plastiku w opakowaniach produktów oraz promowanie recyklingu wśród konsumentów poprzez kampanie edukacyjne.

CSR przykłady
Energia odnawialna

Przejście na odnawialne źródła energii jest kluczowym elementem wielu strategii CSR. Firmy mogą inwestować w panele słoneczne, turbiny wiatrowe czy inne technologie odnawialne, aby zredukować swoją zależność od paliw kopalnych i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych.

CSR firma
ULGA CSR

Korzyści podatkowe

W Polsce firmy, które angażują się w działania zrównoważonego rozwoju, mogą liczyć również na różnego rodzaju ulgi podatkowe, w tym korzyści podatkowe dla przedsiębiorstw prowadzących działania CSR. Na czym polega ulga na CSR?

Ulga na CSR pozwala na dodatkowe odliczenia od podstawy opodatkowania 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność sportową, kulturalną oraz wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę. Takie zachęty mają na celu promowanie społecznej odpowiedzialności biznesu i wspieranie firm w ich działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju.

POLITYKA CSR

Formalizacja działań

Polityka CSR firmy powinna być dobrze przemyślana i formalnie opracowana, najlepiej w postaci dokumentu strategicznego. W takim dokumencie możemy określić cele, zasady oraz konkretne działania, jakie firma zamierza podjąć w ramach swojej polityki CSR. Jest to więc nie tylko lista pomysłów, narzędzi CSR i strategii, ale przede wszystkim kierunkowskaz, stale przypominający nam o celach w prowadzeniu odpowiedzialnego biznesu..

obszary CSR
raporty CSR
Raport CSR - jak go dobrze napisać

RAPORT CSR

Raportowanie działań CSR wcale nie musi być trudne, jednak warto przygotowywać się do tego na bieżąco, zbierając informacje tak, by później łatwo je można było zebrać do raportu. Sam raport działań CSR jest częścią oficjalnego raportu ESG (jest to skrót od nazw 3 obszarów działań: Environment/Środowisko, Social/Odpowiedzialność społeczna i Governance/zarządzanie).

raporty ESG

Czym jest raport ESG?

Raporty ESG zawierają szczegółowe informacje dotyczące środowiskowych, społecznych i zarządczych aspektów działalności firmy, opisy działań podejmowanych w tych obszarach, a także dokładny opis ich wpływu na wyniki i finanse spółki. Są one też regulowane przez unijną dyrektywę CSRD, która dyktuje wymagania dotyczące takiego raportu. Warto jednak pamiętać, że działania CSR również mogą być częścią naszego raportu ESG.
Na rynku istnieje wielu specjalistów, którzy zajmują się tematami CSR i ESG, a także odpowiednim raportowaniem działań w tych obszarach. By mieć pewność, że nasz raport jest dobrze wykonany, możemy zatrudnić do firmy specjalistę lub freelancera. Możemy też skorzystać z pomocy firm, które oferują w tym zakresie doradztwo lub przygotowanie takiego raportu.
STRATEGIE CSR

Przykłady firm

Coraz więcej firm objętych jest obowiązkiem prowadzenia działań i składania szczegółowego raportu CSR. Dzięki temu w naszym życiu pojawia się wiele opcji i możliwości, które oferują przedsiębiorstwa zaangażowane w działania zrównoważonego rozwoju. Praktyka pokazuje jednak, że nawet firmy, które nie są prawnie zobowiązane do składania takich raportów dojrzały wartość działań CSR nie tylko dla naszego otoczenia, ale i dla samej firmy - i coraz częściej się w nie angażują. Nasi partnerzy w ramach wsparcia swoich działań CSR sadzą oczywiście drzewka, ale to nie jedyne kroki, jakie podejmują, by zadbać o społeczną odpowiedzialność swojego biznesu. Dla inspiracji przedstawiamy wam więc przykłady firm, które wprowadziły już w życie swoje strategie CSR.

CSR przykłady
CSR przykłady
GeisPL

Geis PL jest częścią międzynarodowej firmy logistycznej z siedzibą w niemieckim Bad Neustadt, która sadzi z nami stałą liczbę drzewek na wiosenne akcje sadzenia od 2022 roku. W swojej strategii CSR uwzględnili cel na całkowite zniwelowanie zużycia CO2 przez całą firmę do 2040 roku. Dodatkowo podejmują takie działania jak wypożyczanie pracownikom w Niemczech firmowych rowerów, zakup elektryczności z odnawialnych źródeł (energii wodnej), prowadzenie kursów online, wprowadzanie pojazdów elektrycznych do floty, czy nawet coś tak prostego, jak dodatkowa troskao bezpieczeństwo pracowników w miejscu pracy

CSR przykłady firm
House of Treats

House of Treats udowadnia, że nie tylko duże firmy powinny czuć się zobowiązane do prowadzenia strategii CSR. Jest to nowa marka na rynku oferująca w 100% naturalne smaczki dla naszych pupili. W całym procesie produkcji ograniczyli zużycie plastiku ażo 98%! Używają biodegradowalnych opakowań, etykiet z trawy, roślinnego klejuz kauczuku i papierowych taśm. Do tego jeszcze zaopatrują się u lokalnych rzemieślników, by zniwelować emisję CO2 w trakcie dostaw. Jakby tego było mało,House of Treats sadzi z nami drzewka! Jak? Sadzą drzewko za zakupy na ich stronie przekraczające wyznaczoną kwotę.

CSR przykłady firm
Velobank

Velobank postanowił przyczynić się do odnowy polskich lasów sadząc z nami ponad tysiące drzew, jedno drzewko za każde velokonto założone przez aplikację mObywatel. To jednak nie jedyny sposób na to, jak angażują się w działania CSR. W swojej strategii CSR pochwalić mogą się takimi akcjami jak: sponsorowanie VIA Dolny Śląsk (popularnego cyklu szosowych wyścigów kolarskich dla amatorów.), świadczenia dla dzieci i osób niepełnosprawnych, dofinansowania do pobytu w żłobku, zorganizowanie programu VeloTalent, którego celem jest wsparcie wybitnie utalentowanych przedstawicieli kultury, nauki i sportu i o wiele więcej.

SADZENIE Z POSADZIMY.PL

Szukasz sposobów na wsparcie swoich działań CSR? Posadź drzewa

Strategii na działania CSR jest wiele i co firma, to pomysł na to, jak te działania wspierać. Dołącz do se firm, które w ramach wsparcia swoich działań CSR sadzą drzewa. Jakie korzyści przynosi sadzenie drzew przez firmę?

wspiera polski ekosystem
buduje relacje z partnerami i klientami
wspiera kampanie promocyjne i marketingowe
buduje pozytywne skojarzenia z marką

Drzewa można sadzić jednorazowo, w dowolnej liczbie, lub za wybraną aktywność pracowników, klientów i partnerów.

CSR

Za sadzenie z nami drzew oferujemy też partnerom materiały marketingowe, certyfikaty dla klientówi odbiorców, zgody i potwierdzenia sadzeń, a także zaświadczenie roczne, które można dodać do swojego raportu ESG. Sadzenie drzew to działanie, które przyciąga uwagę i stanowi inspirację dla odbiorców. Zdecydowanie warto rozważyć wprowadzenie takich działań do swojej nowej strategii.

Masz pytania?

Wiadomość wysłana poprawnie

Hej!

Dziękujemy za Twoją wiadomość, odpiszemy najszybciej jak to możliwe! W oczekiwaniu na naszą wiadomość polecamy spacer po lesie, lub zajrzenie na naszego bloga – czeka tam na Ciebie wiele ciekawych inspiracji i pomysłów na to, jak Ty możesz z nami sadzić drzewa! 🙂

Wspaniałego dnia!
Team Posadzimy.pl