Dlaczego nie sadzimy drzew z Lasami Państwowymi?

< powrót do listy wpisów

Często dostajemy pytanie, dlaczego właściwie sami szukamy gmin, w których sadzimy drzewa i dlaczego nie robimy tego po prostu z Lasami Państwowymi. A zatem - odpowiadamy! :) Choć pytanie powinno brzmieć, dlaczego JUŻ nie sadzimy drzew z Lasami Państwowymi!  Bo prawda jest taka, że na początku naszej działalności taką właśnie współpracę mieliśmy. Z biegiem sadzeń jednak zauważyliśmy, że te możemy zorganizować zupełnie inaczej, bo naszym celem nie jest wyręczanie instytucji państwowych, lecz sadzenie drzew tam - gdzie bez naszego działania nie miałyby szans rosnąć! Ale po kolei :)

Krótka historia Posadzimy.pl 

Posadzimy.pl działa od 2019 roku. Skąd wziął się pomysł na taką działalność? Pierwszą naszą firmą była agencja reklamowa, w której przy prowadzeniu kampanii zużywano spore ilości papieru. Chcieliśmy oddać przyrodzie to, co jej zabieramy i postanowiliśmy, że za każdą wykonaną kampanię, posadzimy nowe drzewo. Okazało się, że i naszym klientom spodobał się ten pomysł, więc postanowiliśmy rozszerzyć działanie i również w imieniu współpracujących firm posadzić wspólnie więcej drzew i tak powoli Posadzimy.pl rozwijało swoją działalność. I całe szczęście - w końcu im więcej drzew, tym lepiej dla nas wszystkich! Gdy zaczęliśmy szukać możliwości sadzeń, naturalna wydała nam się współpraca z Lasami Państwowymi. W związku z tym pierwsze nasze nasadzenia zrobiliśmy właśnie z tą instytucją państwową. 

Dlaczego nie sadzimy drzew z Lasami Państwowymi?

Podjęliśmy współpracę z Lasami Państwowymi, jednak już po pierwszych sadzeniach okazało się, że nasze drzewa, które miały być sadzone jako "dodatkowe", niestety takie nie są. Zostały posadzone zamiast tych zaplanowanych przez Lasy Państwowe. Po fakcie dowiedzieliśmy się, że wynika to między innymi z tego, że Lasy Państwowe jako krajowa instytucja mają zaplanowane określone powierzchnie i miejsca sadzeń na nadchodzące lata i nie mają możliwości powiększania tego zasobu. Co więcej Lasy Państwowe z zasady zajmują się opieką i rozwojem polskich lasów i mają na to środki. Wtedy zrozumieliśmy, że chcemy opracować inny sposób działania! Chcemy sadzić drzewa tam, gdzie bez naszego działania by po prostu nie powstały, a także w miejscach, które nie mają środków na dbanie o leśny ekosystem. Dlatego opracowaliśmy inny system pozyskiwania terenu na sadzenia i uważamy, że to strzał w dziesiątkę! :)

Jak znajdujemy miejsca do sadzenia drzew? 

Aktualnie najczęściej sadzimy drzewa na terenach, które zostały zniszczone przez naturę i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Są to tereny gminne, starostwa, czy tereny prywatne, które nie mają środków na odnowienie zniszczonego lasu. Wyszukujemy takie miejsca i oferujemy posadzenie tam drzew w ramach posadzimy.pl - bo bez naszego działania zniszczony las nie zostałby odratowany. Zdarzają się też takie sytuacje, w którym gmina (przy wiosennym sadzeniu przykładem jest np. Kamienna Góra i Gostynin) otrzymuje środki na odratowanie lasu, ale dzięki naszej współpracy, my jako Posadzimy.pl bierzemy na siebie koszt odnowienia lasu, a gmina te środki przeznaczy na inne ważne społecznie cele. W Kamiennej Górze dzięki zaoszczędzonym środkom powstanie plac zabaw dla dzieci, w Gostyninie z kolei infrastruktura służąca edukacji ekologicznej.
 
Na wiosnę tego roku posadziliśmy 50 tysięcy drzew w 4 różnych miejscach w Polsce - a wszystko to w ścisłej współpracy z gminami! I co równie ważne - sadzenie drzew na dużą skalę wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia, sprzętu i bardzo dobrej organizacji - dlatego zatrudniamy do tego celu specjalistów, którzy zajmują się lasami od lat, co daje nam gwarancję profesjonalizmu. 

Razem możemy więcej!

Wiesz już jak wybieramy miejsce do zasadzeń! Znasz miejsce, w którym warto posadzić nowy las? Jesteś przedstawicielem gminy lub nadleśnictwa?  Masz budżet, który możesz przeznaczyć albo na posadzenie drzew, albo na inny szczytny cel? Daj znać! Chętnie wesprzemy Cię naszymi działaniami, żebyś mógł przeznaczyć środki finansowe przeznaczone na sadzenie - na inne ważne społecznie cele. Posadźmy razem las - im nas więcej, tym lepiej!

A jeśli chcesz dołożyć swoją cegiełkę, do tej inicjatywy - w naszym systemie jest to niezwykle proste - ty klikasz, my sadzimy! Drzewa sadzimy dwa razy w roku, zgodnie z naturalnym cyklem wegetacyjnym, ale certyfikaty sadzeń możesz generować cały rok! Sprawdź, jakie to proste!

 
 

Dysukusja

105663
posadzonych przez nas drzew