CSR

Posadzimy.pl – gdzie sadzimy drzewa?

15 marca, 2022 | Kasia Bobińska

Często pytacie nas, gdzie zostaną posadzone wspólnie z Wami drzewa i czy będziecie mogli pospacerować po wspólnie posadzonym z nami lesie. Otóż - zachęcamy! W końcu spacery po lesie to samo dobro :) Żebyście mogli łatwiej trafić, przybliżamy Wam miejsca najbliższych sadzeń. W Posadzimy.pl nie wyręczamy Lasów Państwowych, które z założenia zajmują się opieką i zakładaniem nowych lasów. Szukamy takich miejsc, w których bez naszej działalności drzewa nie miałyby możliwości rosnąć. Czasem gminy nie mają środków na posadzenie lasów, lub dzięki naszym działaniom te środki mogą zostać przekazane na inne, ważne społecznie cele. Działamy niezależnie, a wybrane przez nas miejsca muszą spełnić szereg wymagań. Chcecie wiedzieć gdzie sadzimy drzewa? Poznajcie te magiczne miejsca, to właśnie tu posadzimy drzewa jeszcze tej wiosny! :)

Gdzie sadzimy drzewa - miejsca wiosennego sadzenia!

Arboretum Bramy Morawskiej 

Arboretum Bramy Morawskiej to obszar z wielu względów wyjątkowy. Jest jednocześnie ogrodem botanicznym i jednostką organizacyjną Urzędu Miasta Racibórz. Większość obszaru, a zajmuje on 162 ha, stanowi naturalny wiekowy las. Teren ten nigdy nie był lasem gospodarczym, nie było tu więc wielkoobszarowych wycinek, a ekosystem leśny mógł trwać i egzystować w swoim naturalnym rytmie. Na nasadzenia z Posadzimy.pl zaproponowano dwa skrajne fragmenty Arboretum, w których obecny drzewostan jest ukształtowany głównie przez gatunki pionierskie, jak brzoza i topola. Drzewostany te są na etapie zamierania, podrost jest słabo wykształcony i istnieje obawa się, że bez wsparcia w postaci nasadzeń gatunków lasotwórczych, które mają spory udział w naszych dobrze wykształconych drzewostanach, fragmenty te nie przetrwają jako las, a ulegną presji człowieka i zniszczeniu.

"Z punktu widzenia większości odwiedzających naszą największą atrakcją jest Zaczarowany Ogród czy mini-zoo. Jednak z przyrodniczej perspektywy najcenniejsza jest część leśna naszego Arboretum! Bardzo zależy nam, by mogła ona nadal trwać mimo rosnącej wciąż antropopresji i zmian, jakie zachodzą w środowisku naturalnym na skutek zmian klimatu. Dzięki wsparciu Posadzimy.pl mamy szansę przebudować drzewostan i wesprzeć sukcesję w kierunku dojrzałego ekosystemu leśnego." - wspomina Elżbieta Skrzymowska, Dyrektor Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu

Gmina Gostynin (mazowieckie)

Działki, na których zaplanowane jest odnowienie powierzchni leśnej wspólnie z Posadzimy.pl, są działkami leśnymi stanowiącymi własność Powiatu Gostynińskiego. Łączna powierzchnia odnowienia wynosi ok. 1,5 ha i jest zlokalizowana na działkach w obrębie Gorzewo gm. Gostynin. Znajdują się one w kompleksie leśnym zlokalizowanym w pobliżu szpitala oraz osiedla mieszkaniowego. Czasowo były pozbawione roślinności leśnej ponieważ m. in. znajdowały się tam garaże, które zostały przeniesione w inne miejsce oraz rębnie gniazdowe, które powstały na skutek realizacji zadań określonych w uproszczonym planie urządzania lasu. Zaoszczędzone - dzięki współpracy z Posadzimy.pl - środki finansowe pokryją w części koszt „utworzenia infrastruktury terenowej służącej edukacji ekologicznej na terenie Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Gostyninie”.

Jak mówi Arkadiusz Boruszewski Starosta Powiatu Gostynińskiego: " Powiat Gostyniński  otwarty jest na propozycje współpracy z wszystkimi podmiotami wspierającymi ekologię i ochronę środowiska. Współpraca z Posadzimy.pl jest tym bardziej owocna dla naszego samorządu, bo osiągamy postawione sobie cele nie ograniczając wydatkowania środków budżetowych powiatu." 

Kamienna Góra

Celem działań Posadzimy.pl w Kamiennej Górze jest odnowienie terenów leśnych zniszczonych przez burze i anomalie pogodowe. Kwota, którą gmina zaoszczędzi dzięki naszej współpracy, zostanie przekazana na odnowienia placu zabaw.

Ogrodzieniec

Z gminą Ogrodzieniec współpracujemy już 3 raz. Pierwsze drzewka posadziliśmy tam dzięki Wam na wiosnę 2021. Tereny przeznaczone na sadzenie z Posadzimy.pl w Ogrodzieńcu to miejsca zniszczone w wyniku gwałtownej burzy. Obszary te nie należą do Lasów Państwowych i nie są przeznaczone pod produkcję drewna. Las, który jest odnawiany dzięki współpracy z Posadzimy.pl będzie rósł przez dziesiątki lub setki lat.

Jak wybieramy miejsca do sadzenia drzew? 

Gdzie sadzimy drzewa i dlaczego akurat tam? Wybierane przez nas miejsca zasadzeń muszą spełnić szereg wymagań. Dlaczego? Ponieważ nie chcemy wyręczać instytucji państwowych, które mają środki na zalesianie terenów i po to zostały powołane. Co więcej nie chcemy pozwolić na to, by posadzone wspólnie z Wami drzewa zostały przeznaczone na wycinkę za kilkanaście lat! Naszym celem jest to, by służyły nam jak najdłużej. Dlatego obszary, które skrupulatnie wybieramy to miejsca, w których bez nas drzewa nie zostałyby posadzone . Może być tak, bo np. gminy nie miałyby na to środków, lub dzięki naszym działaniom gminy mogą środki przygotowane na posadzenie drzew przeznaczyć na inne ważne społecznie cele. Jeśli znasz takie miejsca, lub jesteś ich przedstawicielem - daj znać! Może wspólnie zasadzimy wiele drzew! :) 

Jeśli chcesz posadzić swoje drzewa - sprawdź, jakie to proste!

Autor wpisu
Kasia Bobińska

Masz pytania?

Wiadomość wysłana poprawnie

Hej!

Dziękujemy za Twoją wiadomość, odpiszemy najszybciej jak to możliwe! W oczekiwaniu na naszą wiadomość polecamy spacer po lesie, lub zajrzenie na naszego bloga – czeka tam na Ciebie wiele ciekawych inspiracji i pomysłów na to, jak Ty możesz z nami sadzić drzewa! 🙂

Wspaniałego dnia!
Team Posadzimy.pl

Podobne wpisy

Projekt
2 kwietnia, 2021
Odtwarzamy zniszczony las w gminie Ogrodzieniec

Często pytacie nas, gdzie zostaną posadzone wspólnie z Wami drzewa i czy będ...

PRZECZYTAJ WPIS
Biznes
12 października, 2021
Zielona przyszłość branży deweloperskiej

Często pytacie nas, gdzie zostaną posadzone wspólnie z Wami drzewa i czy będ...

PRZECZYTAJ WPIS
Ekologia
4 sierpnia, 2022
Ekoturystyka – co to takiego?

Często pytacie nas, gdzie zostaną posadzone wspólnie z Wami drzewa i czy będ...

PRZECZYTAJ WPIS