Leśny savoir-vivre, czyli jak zachowywać się w lesie

< powrót do listy wpisów

Spacery leśne to coś cudownego - dobrze o tym wiemy! :) Idąc do lasu możemy uciec od hałasu i zatłoczenia miasta, gorącej temperatury i mocnego słońca, pobyć bliżej z naturą i odetchnąć świeżym powietrzem! Las to świetne miejsce na spędzenie wolnego czasu, ale także dom dla wielu gatunków zwierząt, roślin i owadów - dlatego wchodząc do leśnego królestwa musimy to uszanować. W czasie spaceru obowiązują nas pewne przepisy i zasady, które przybliżymy Wam poniżej! Zachęcamy do czytania leśnego savoir-vivre - potem zobaczymy się w lesie! :)

🌳Auto zostaw na parkingu

Mimo, że niektóre drogi leśne dostosowane są do wjazdu czterokołowców, nie wjeżdżaj samochodem w głąb lasu. Drogi w lasach przeznaczone są dla pracowników nadleśnictw, właścicieli lasów, służb ratujących zdrowie (policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe) oraz myśliwych. Wyjątkiem jest droga, która dochodzi do miejsc, w których nie ma dostępu dróg publicznych - w takim przypadku trasa jest specjalnie oznakowana drogowskazami. Zatem gdzie zostawić samochód? Każde nadleśnictwo ma listę parkingów i miejsc parkingowych w okolicy lasu - miejsca możemy także sprawdzić na stronie internetowej nadleśnictwa. W lasach lubimy spacerować :)

🌳Nie rozpalaj ognisk

Zasada, która wydaje się oczywista - jednak wciąż dochodzi do pożarów lasów z winy i bezmyślności ludzi. Przypominamy więc, że zakaz rozpalania ognisk w ogniskach trwa przez cały rok - nie tylko w sezonie zagrożenia pożarowego. Nie rozpalaj ognisk, uważaj na niedopałki papierosów oraz nie zostawiaj szklanych butelek oraz wyrobów, które mogą wzniecić pożar. Pożar to największe zagrożenie dla lasu, w tym dla życia zwierząt. 

🌳Nie hałasuj

Jak już wspominaliśmy, las to miejsce dla relaksu, ale także dom dla wielu organizmów. Nie zakłócajmy więc spokoju zwierząt i innych wielbicieli lasów, którzy także wybrali się na spacer. Hałas w lesie to niepotrzebny stres dla zwierząt. Nacieszmy się oderwaniem od hałasu miasta i wsłuchajmy się w dźwięki lasu! :)

🌳Nie ingeruj w naturalny ekosystem lasu

Zostaw las w jego naturalnym wyglądzie - nie wyrzucaj śmieci, nie niszcz roślin, nie zanieczyszczaj wód, nie zabieraj zwierząt z lasu. Nie dokarmiajmy także zwierząt leśnych -  nasze pożywienie może być dla nich szkodliwe! Zwierzęta naturalnie zdobywają pokarm lub są dokarmiane przez leśników. Dokarmianie na własną rękę może doprowadzić do tego, że zwierzęta przestaną się nas bać i zaczną migrować bliżej terenów mieszkaniowych. Nawet mogą zacząć wchodzić do miast - jest to zagrożeniem zarówno dla nas, jak i dla zwierząt. 

🌳Pies w lesie - tylko na smyczy

Spacer z naszym pupilem w lesie to frajda dla obu stron! Pamiętajmy jednak, że las nie jest naturalnym miejscem dla psa, dlatego w trakcie spaceru zadbajmy o kontrolę nad pupilem i założenie smyczy. Pies nie może zostać puszczony luzem - stanowi wtedy niebezpieczeństwo zarówno dla siebie, jak i zwierząt, które naturalnie występują w lesie. Zachęcamy również do kupienia preparatów na kleszcze dla swoich pupilów, ale także siebie  - oszczędzi nam to wizytę do weterynarza, jak i lekarza :)

Las z Posadzimy.pl!

W Posadzimy.pl szanujemy lasy, a naszym celem jest poprawa stanu zalesienia w Polsce! Jak to robimy? Sadzimy drzewa - z Wami, jak i firmami! Zasililiśmy polskie lasy o ponad 100 tysięcy drzew i na tym nie kończymy :) A jeśli chcesz dołożyć swoją cegiełkę, do tej inicjatywy - w naszym systemie jest to niezwykle proste! Ty klikasz - my sadzimy! Drzewa sadzimy dwa razy w roku, zgodnie z naturalnym cyklem wegetacyjnym, ale certyfikaty sadzeń możesz generować cały rok! Sprawdź, jakie to proste!

Dyskusja

347934
posadzonych przez nas drzew