Sadzenie Jesień 2022 – Chojnice i Posadzimy.pl

< powrót do listy wpisów

Jesień 2022 to siódme sadzenie nowych drzew w Posadzimy.pl! Tym razem posadzimy wspólnie aż 55 700 drzew! Oznacza to, że dzięki Wam na naszym wspólnym koncie jest niemal 150 tysięcy drzew, które nie powstałyby gdyby nie nasi Partnerzy! Jesienią tego roku sadzimy drzewa w trzech miejscowościach - doskonale Wam znanych Ogrodzieńcu oraz Kamiennej Górze, a także w zupełnej nowości na mapie Posadzimy.pl - w Chojnicach! Sprawdź jak wspólnie działają Chojnice i Posadzimy.pl!

Chojnice i Posadzimy.pl 

W trakcie poszukiwań terenów pod nasze akcje kierujemy się wieloma aspektami - najważniejszym z nich jest stan prawny danego lasu. W związku z tym, że nie wyręczamy Lasów Państwowych, do naszych nasadzeń szukamy terenów, które nie znajdują się pod ich jurysdykcją. Chcąc powiększyć naszą własną, zieloną mapę Polski o tereny zlokalizowane w północnej części kraju wróciliśmy pamięcią do tragicznych wydarzeń z sierpnia 2017 r., które były szeroko omawiane w mediach.

Obszarem, który najbardziej ucierpiał w wyniku nawałnicy w połowie sierpnia 2017 r. był powiat chojnicki. W trakcie rozmowy z przedstawicielem Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa miejscowego starostwa udało nam się dowiedzieć, że to właśnie tereny leśne zlokalizowana na terenie m.in. gminy Chojnice zostały doszczętnie zniszczone. "Po pierwszych rozmowach z przedstawicielami gminy już wiedzieliśmy, że jest to miejsce, w którym chcemy przeprowadzić naszą akcję. Gmina wykazywała się ogromną inicjatywą, z dużym zaskoczeniem przyjęła naszą propozycję, która dotyczyła bezinteresownej pomocy w odnowieniu terenów leśnych należących do gminy." - wspomina Bartosz Kasperkiewicz z Posadzimy.pl 

Dzięki zaangażowaniu pracowników urzędu gminy udało nam się wypracować porozumienie, na którym skorzystają mieszkańcy! Gmina przekaże równowartość wszystkich nakładów finansowych, które Posadzimy.pl poniesie w związku z akcją, na inny cel społecznie potrzebny! Warto wspomnieć, że fundusze zostaną przekazane na cel nieuwzględniony wcześniej w budżecie gminy. Dzięki nam wszystkie środki, które gmina ustawowo musiałaby spożytkować na odnowienie terenów leśnych będą służyć mieszkańcom Chojnic i okolic podwójnie! 

Fot. Olek Knitter | Źródło: ZawszePomorze.pl

Chojnice - odnawianie lasu

W Chojnicach, na terenach zniszczonych w wyniku wichur, zasadzimy w tym roku około 14 tysięcy drzew. Dzięki Wam urosną tu: sosny, dęby, brzozy, jarzębie oraz graby.
"Głównym powodem zawarcia porozumienia z Posadzimy.pl jest możliwość zaoszczędzenia funduszy pochodzących z budżetu Gminy Chojnice, które w zamian za odnowienia 1,65 ha lasu powalonego przez pamiętną nawałnicę w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. oraz założenie zadrzewienia o charakterze lasy na pow. 0,3 ha pozwolą na przeznaczenie ich na inne cele służące mieszkańcom naszej gminy. Nasza współpraca pozwoli zwiększyć liczbę nasadzonych drzew w obrębie Gminy Chojnice i będzie stanowić dodatkową wartość przyrodniczą." 
- Anna Michalak, Dyrektor Wydziału Rolnictwa, Środowiska i Gospodarki Nieruchomościami.
 
Tereny przeznaczone pod sadzenie z Posadzimy.pl zostały już odpowiednio przygotowane! Co dalej? Sadzonki drzew powoli są przekazywane ze szkółek leśnych i jeszcze w październiku rozpocznie się oficjalne sadzenie, dzięki Partnerom Posadzimy.pl
 
 
Z pewnością nasze działania są przykładem, że współpraca sektora prywatnego z sektorem publicznym może przynosić świetne korzyści! Niewątpliwie korzystają na tym mieszkańcy małych, średnich i dużych gmin w całej Polsce!

 

Razem możemy więcej!

Znasz miejsce, w którym warto posadzić nowy las? Jesteś przedstawicielem gminy lub nadleśnictwa?  Masz budżet, który możesz przeznaczyć albo na posadzenie drzew, albo na inny szczytny cel? Daj znać! Chętnie wesprzemy Cię naszymi działaniami. Posadźmy razem las - im nas więcej, tym lepiej!

A jeśli chcesz dołożyć swoją cegiełkę, do tej inicjatywy - w naszym systemie jest to niezwykle proste - ty klikasz, my sadzimy! Drzewa sadzimy dwa razy w roku, zgodnie z naturalnym cyklem wegetacyjnym, ale certyfikaty sadzeń możesz generować cały rok! Sprawdź, jakie to proste!

Dyskusja

209518
posadzonych przez nas drzew