Jak sadziMY nowy las

< powrót do listy wpisów

Sadzenie lasu brzmi jak niesamowicie wielki projekt, a do tego może się wydawać nieco niedorzeczny. Czy lasy przecież po prostu nie istnieją od zawsze i nie dają sobie same świetnie rady z odnową? Niestety nie do końca tak to wygląda. W tym blogu przyjrzymy się procesowi sadzenia nowego lasu krok po kroku, lecz zaczniemy od początku.

Skąd potrzeba sadzenia lasów

Przez wieki ludzkość wykorzystywała lasy do swoich potrzeb. W niektórych rejonach świata, jak na przykład na wyspach brytyjskich, ekspansywna gospodarka leśna nieodwracalnie zmieniła krajobraz i lokalny ekosystem. Pozbawiona odpowiednich regulacji polityka wycinania drzew niestety doprowadziła do sytuacji, w której lasy nie są już zdolne do samoregeneracji. Zmechanizowany proces wycinki znacznie przyspieszył w XIX i XX wieku, wyprzedził naturalne tempo wzrostu drzew. Nazywając rzeczy po imieniu - wycinamy więcej drzew, niż natura jest w stanie wyprodukować.   Cały ten złożony proces, który kształtował się przez czasy odkryć geograficznych, ekspansji człowieka na nowe tereny i tworzenia współczesnej cywilizacji korporacyjnej, został świetnie opisany w powieści “Drwale” autorstwa Annie Proulx. Autorka znana ze zekranizowanej powieści “Brokeback Mountain”, tu porusza problemy ekologii i gospodarki drzewnej. Polecamy tą lekturę każdemu zainteresowanemu procesem tworzenia się nowoczesnego społeczeństwa, wielkich współczesnych biznesów jak również dla tych, którzy chcą lepiej zrozumieć nasze bardzo ludzkie roszczeniowe podejście do przyrody.

Zaczynamy od poszukiwań terenów do rewitalizacji

Wielowiekowa deforestacja doprowadziła nas do tego, że musimy wziąć sprawy w swoje ręce. Wiedząc wycinane przez nas lasy, nie mające szans naturalnie się odnowić, wkraczamy MY - ekipa PosadziMY wraz ze swoimi partnerami. Aby lepiej zrozumieć sam proces sadzenia nowych lasów, przedstawimy go tutaj krok po kroku.  Pierwszą rzeczą, o jaką należy zadbać, to znalezienie odpowiedniego obszaru do zalesienia. Wiele czasu spędzamy na kontaktach z gminami, powiatami i starostwami w poszukiwaniu terenów wymagających odnowy. Czasem są to ziemie zniszczone nadmierną wycinką, czasami, jak w przypadku projektu w gminie Ogrodzieniec, to tereny zniszczone przez wichury, osuwiska czy powodzie. Często są to obszary, na których rewitalizację nie ma środków publicznych, lub też prywatni właściciele terenu nie mogą sobie pozwolić na taki wydatek. Gdy mamy już oko na odpowiednie tereny, uzyskujemy zgody od właścicieli na przeprowadzenie sadzenia. Proces czasochłonny, jednak niesamowicie satysfakcjonujący. Jesteśmy  stale wdzięczni wszystkim, którzy chętnie pozwalają na prace na swoim terenie. Bez ich wsparcia nie moglibyśmy przejść do następnego kroku, jakim jest planowanie.  

PlanujeMY co, gdzie i ile

Od A do Z, cały projekt zalesiania musi być opracowany i zaplanowany w najmniejszym szczególe. Naszym głównym celem jest stabilny rozwój terenów leśnych, dlatego w każdym przypadku konsultujemy się z lokalnym Nadleśnictwem. To właśnie leśnicy opiekujący się danym terenem są niezastąpionym źródłem wiedzy. Dzięki nim możemy ustalić ile jakiego gatunku drzew potrzebujemy, aby skutecznie obsadzić dany areał. To oni sprawiają, że wszystkie prace przebiegają sprawnie i w zgodzie ze środowiskowymi potrzebami regionu.    Gdy zbierzemy tę wiedzę, organizujemy profesjonalnych wykonawców, którzy przygotowują teren pod sadzonki. Wszystkie drzewka są wcześniej zabezpieczane w odpowiedniej liczbie w szkółkach leśnych. Znaczne wyprzedzenie i dobrze przygotowanie do sadzenia pozwala nam zabezpieczyć zdrowe silne sadzonki, które trafią do zdrowej, oczyszczonej gleby.  

SadziMY!

Właściwe prace terenowe zaczynają się, gdy tylko cały proces przygotowawczy i planowanie są dopięte na ostatni guzik. Jesteśmy także uzależnieni od warunków pogodowych, które nie zawsze nam sprzyjają. Podczas ostatniego sadzenia kwietniowy atak zimy nieco nas zaskoczył i przerwał prace na kilka dni. Jednak gdy tylko pogoda się polepszyła, ruszyliśmy do pracy ze zdwojoną siłą.   Niezależnie od warunków, cały proces składa się z kilku etapów, niezbędnych do osiągnięcia ostatecznego efektu. Zaczynamy od uprzątnięcia terenu z wszelkich śmieci, zwalonych drzew, a także roślinności dziko porastającej areał. Następnie przechodzimy do mulczowania pozostałości roślinnych. Polega to w skrócie na rozdrobnieniu wszelkich gałęzi, liści oraz innych resztek i zmieszaniu ich z ziemią. Wszystko odbywa się za pomocą ciągników, które tak przygotowaną mieszankę szybko i sprawnie rozprowadzają po naszym terenie.   Gdy ziemia jest już uprzątnięta i zmieszana, przychodzi czas na wykonanie pasów do wysadzenia, w których wcześniej przygotowane sadzonki znajdą swój stały dom. Jak same sadzonki są przygotowywane? Otóż lokalne szkółki leśne, od których kupujemy sadzonki, dbają o nie do ostatniego dnia. Gdy tylko możemy je przewieźć, są one jak najszybciej sadzone, aby osłonić korzenie będą przed wiatrem i bezpośrednim słońcem. Dlatego ważnym jest, by pasy nasadzeniowe były odpowiednio wcześniej ukończone, a ekipa na miejscu gotowa do działania. Tak zaopiekowane drzewka są silne i gotowe do nowego życia.  

ZamykaMY projekt

Po tygodniach planowania, przygotowania i właściwego sadzenia przychodzi czas nieco stresujący, lecz jednocześnie bardzo satysfakcjonujący. To dzień odebrania prac przez lokalne starostwo lub nadleśnictwo. Wtedy też sprawdzana jest jakość wykonania projektu oraz jego zgodność z pierwotnymi założeniami. Gdy jest on zatwierdzony, otrzymujemy odpowiedni certyfikat oraz wykonujemy raport zdjęciowy z miejsca wykonanych prac. Te ostatnie chwile napawają nas dumą i radością. Kolejny teren zalesiliśMY dzięki pracy i zaangażowaniu wielu firm i osób prywatnych. Każdym projektem chwalimy się na naszej stronie i w mediach społecznościowych. Wspólna praca i finansowanie wielu ludzi z różnych środowisk sprawia, że każde kolejne sadzenie jest wielkim zielonym sukcesem.  

Nowy las już rośnie - co dalej?

To proste! Gdy jedno sadzenie się kończy, od razu przechodzimy do planowania następnego! Działamy w cyklach sezonowych, co oznacza, że sadzenia odbywają się dwa razy w roku - na wiosnę i na jesień. Już teraz zakończyliśmy sadzenie w gminie Ogrodzieniec i zaczynamy przygotowywać się do następnego za parę miesięcy. Cały cykl zaczyna się od nowa, a to oznacza kolejne radości ze wspólnie reaktywowanych lasów i tworzonej wspólnoty.  Na naszej podstronie znajdziecie informacje o wszystkich naszych sadzeniach. Sprawdzajcie co już zostało zrobione i czekajcie na informacje o nowych planach! Obiecujemy, że będą ciekawe.  

Dyskusja

162556
posadzonych przez nas drzew