Biznes

Ekologiczne rozwiązania CSR dla branży hotelarskiej

30 września, 2021 | Weronika Żelazo

Wszyscy kochamy podróże, te dalekie i te całkiem blisko. Pozwalają nam odkryć nowe miejsca, poznać ciekawych ludzi i przeżyć niesamowite przygody. Jednak jak sprawić, by nasze wycieczki nie odbijały się negatywnie na środowisku naturalnym? Jak cieszyć się światem, jednocześnie go nie niszcząc? Okazuje się, że branża hotelarska ma wiele ciekawych pomysłów i wiele z nich już wprowadziła w życie. Jesteście ciekawi jakie to rozwiązania? Za chwilę do nich przejdziemy, lecz zacznijmy od paru faktów.

Hotelowe eko-fakty

Dlaczego właściwie branża hotelarska powinna zajmować się ochroną środowiska? Wielu nie widzi związku pomiędzy tym biznesem a ekologią. Jednak są one liczne i co ważniejsze, bardzo ścisłe. Począwszy od działek pod inwestycję i materiałów używanych do budowy hoteli, po codzienne funkcjonowanie ośrodków i ich gości. Każdy z tych aspektów wpływa na środowisko naturalne. 

Podając konkretny przykład, przeciętny gość hotelowy zużywa dziennie o ⅓ wody więcej aniżeli lokalny mieszkaniec. Zużycie energii elektrycznej wzrasta wraz z poziomem hotelu, w jakim się zatrzymujemy. Należy wliczyć także zużycie plastiku, środków chemicznych, wody w basenach, papieru czy transportu hotelowego. Kto właściwie ponosi za to wszystko odpowiedzialność? Czy zatem powinniśmy z tego wszystkiego zrezygnować na rzecz czystszej planety? Oczywiście, że nie. Wystarczy kilka pozytywnych zmian, by zmniejszyć nasz ślad węglowy i dalej korzystać z dobrodziejstw podróżowania. Szczęśliwie, branża jest otwarta na ekologiczne rozwiązania i chętnie je wprowadza. Produkty wielorazowego użytku, odejście od mini kosmetyków łazienkowych, czy zachęcanie do ograniczonego korzystania z room service to tylko niektóre z nich. Pod wszystkimi się podpisujemy i chętnie pomożemy je wprowadzić w życie! Jak? Sadząc drzewa oczywiście!

Hotele goszczą zmiany

Pewne zmiany w funkcjonowaniu hoteli są już wdrażane. Redukcja codziennie zużywanego papieru na hotelowe meldunki czy inne sprawy administracyjne może być łatwo zastąpiona technologią. Swoim eko-gościom hotele udostępniają miejsca do ładowania samochodów elektrycznych. Hotelowa kuchnia to aromatyczna arena do ekologicznych popisów. Od wyboru jajek od kur z wolnego chowu, czy mięsa od szczęśliwych zwierząt, po warzywa i owoce z ekologicznych upraw. To tylko niektóre z ekologicznych wyborów, jakich dokonuje branża.

Nowe inwestycje stawiają na ekologiczne materiały oraz ograniczanie zużycia energii w codziennym funkcjonowaniu. Dlatego tak ważna staje się wystawa budynku, inwestycja w odnawialne źródła energii czy nawet wybór samej działki. Ograniczenie wpływu na lokalny ekosystem i wykorzystanie naturalnych surowców to kierunek, w jakim branża już podąża.

Zmobilizuj swoich gości

Bez wątpliwości najwięcej można osiągnąć poprzez wspólne działanie. Hotel wraz z gośćmi to ogromna siła, która może zdziałać wiele dobrego na rzecz wspólnego środowiska. Jako Posadzimy.pl chętnie wspieramy takie działania. Z naszymi rozwiązaniami CSR dla biznesu każdy hotel może łatwo nakłonić swoich gości do ekologicznych wyborów.

Trudno dzisiaj znaleźć hotel, który by nie popierał ograniczenia serwisu pokojowego do absolutnego minimum. Przecież w domu także tego nie robimy każdego dnia, dlaczego zatem w hotelu miałoby być inaczej? A gdyby tak za każdy dzień bez sprzątania pokoju hotelowego posadzić jedno drzewo? Nie tylko oszczędzamy zużycie chemikaliów i energii, lecz także dokładamy swoją cegiełkę do produkcji tlenu. Tak posadzony las mógłby zadziwić swoją wielkością. Byłby także zielonym dowodem wdzięczności dla gości hotelowych za ich zaangażowanie i aktywny udział w zmniejszaniu naszego wpływu na środowisko.

Doba hotelowa w drzewach liczona

Jako hotel już opowiadający się po stronie ekologii i zrównoważonego sposobu prowadzenia biznesu, warto zachęcić do skorzystania właśnie z takiego lokum w podróży. Całkowita rezygnacja ze słomek i plastikowych mieszadełek. Brak plastikowych butelek, łazienkowych kubeczków w folii i jednorazowych produktów w pokojach. Zastępowanie plastikowych worków na pranie płóciennymi, mini produktów kosmetycznych i środków czystości wielorazowymi pojemnikami uzupełnianymi produktami EcoLabel. Te wszystkie zmiany zasługują na pochwałę i dobrą reklamę.

Doba hotelowa przeliczona na posadzone drzewa to nie tylko zachęta do skorzystania z danego miejsca. Sadzenie drzew w imieniu gości hotelowych to cudowna pamiątka z pobytu. Certyfikat z nasadzenia, oczywiście ekologicznie elektroniczny, z imieniem naszego gościa, może być fajną formą podziękowania za wybór hotelu, któremu środowisko naturalne nie jest obojętne. Spersonalizowany prezent można z łatwością uzyskać na naszej stronie Posadzimy.pl 

Strategia przyjęta przez francuską grupę hotelową Accor jest równie ciekawa, a polega ona na przekazywaniu 50% oszczędności na zalesianie, uzyskanych z ograniczenia prania ręczników. Natomiast mobilizacja pracowników hoteli, którzy sprzątają lasy i parki oraz sadzą drzewa i kwiaty, to nie tylko działanie ekologiczne i marketingowe To także przykład, jak branża może wpływać na lokalne społeczności, przewodząc poprzez dawanie przykładu.

Hotele bardzo zielone

Hotelarstwo kwitnie także dzięki naturze, którą odwiedzający podziwiają i w której chcą się zanurzyć. Dlatego bycie zieloną częścią okolicy jest idealnym rozwiązaniem dla wielu hoteli. Bogactwo odmian roślin pnących pozwala na zakamuflowanie budynku i dosłowne zazielenienie go. Ściany z mchami i porostami to już nie tylko trend restauracyjny, lecz także świetne rozwiązanie dla hotelowych lobby, barów czy nawet pokoi. 

Sadzenie drzew to także jedno z rozwiązań stosowanych przez hotele na całym świecie. Czy to wokół budynku, czy na patio, czy może nawet na dachu i balkonach - drzewa dodają uroku i elegancji każdemu budynkowi. Koniec końców, kto nie docenia zielonej okolicy hotelu, gdzie w cieniu drzewa można się zrelaksować po eksploracji okolicy. Dlaczego też nie przyczynić się do dobudowy lasów w naszym kraju? Takie działanie CSR to świetna okazja, by jako branżą oddać środowisku część swojego sukcesu. Hotel mogący się pochwalić własnym wkładem w zalesianie kraju to biznes zaangażowany, przyciągający świadomych i lojalnych klientów. Bo przecież do takiego hotelu aż chce się wracać!

Ekologiczni na dużą skalę

Nie tylko małe codzienne wybory lub rozwiązania konstrukcyjne pozwalają hotelom stać się przyjacielem natury. Branża hotelowa stara się także angażować w lokalne i globalne inicjatywy ekologiczne, takie jak nasza. Rozwiązania CSR, które proponujemy biznesowi, są skuteczne, atrakcyjne i, co ważne dla każdej firmy, łatwe w obsłudze administracyjnej. Informacje można znaleźć na naszej podstronie dedykowanej firmom, gdzie zachęcamy także do kontaktu z nami w razie wszelkich wątpliwości.

Zaangażowanie w projekty, takie jak na przykład niosące pomoc florze i faunie morskiej, to alternatywa dla ośrodków nadmorskich. W Polsce może to być pomoc foce szarej, zamieszkującej wybrzeża Bałtyku. Inicjatyw i potrzeb jest bez liku, dlatego aktywny w nich udział branży hotelarskiej jest tak ważny.

Podróżujmy, zwiedzajmy i poznawajmy, lecz także dbajmy o to, by na miejscu mieć co podziwiać. Razem, goście hotelowi i branża, możemy być eko bez potrzeby rezygnacji ze wszystkich wspaniałości, jakie daje turystyka.

Autor wpisu
Weronika Żelazo

Masz pytania?

Wiadomość wysłana poprawnie

Hej!

Dziękujemy za Twoją wiadomość, odpiszemy najszybciej jak to możliwe! W oczekiwaniu na naszą wiadomość polecamy spacer po lesie, lub zajrzenie na naszego bloga – czeka tam na Ciebie wiele ciekawych inspiracji i pomysłów na to, jak Ty możesz z nami sadzić drzewa! 🙂

Wspaniałego dnia!
Team Posadzimy.pl

Podobne wpisy

CSR
22 lipca, 2024
Personalizowane certyfikaty w Posadzimy.pl: Idealne rozwiązanie dla Twojej firmy

Wszyscy kochamy podróże, te dalekie i te całkiem blisko. Pozwalają nam odkry...

PRZECZYTAJ WPIS
Ekologia
13 lipca, 2021
5 prostych sposobów jak być bardziej eko

Wszyscy kochamy podróże, te dalekie i te całkiem blisko. Pozwalają nam odkry...

PRZECZYTAJ WPIS
Case studies
13 lipca, 2022
Przyjemne z pożytecznym – czyli Twój event i sadzenie drzew

Wszyscy kochamy podróże, te dalekie i te całkiem blisko. Pozwalają nam odkry...

PRZECZYTAJ WPIS