Freeganizm – co to takiego?

< powrót do listy wpisów

Jedzenie śmieci to nowy, proekologiczny styl życia? Czym tak naprawdę jest freeganizm, o którym ostatnio zrobiło się tak głośno? Wraz ze wzrostem świadomości konsumentów na temat marnowania jedzenia oraz potrzeby na ekologiczne rozwiązania powstał całkiem kontrowersyjny freeganizm! Kontrowersyjny - dla niektórych. Bo freeganizm trzeba zrozumieć i sięgnąć głębiej w istotę tego ruchu. Na pierwszy rzut oka ten ruch może wywoływać odrazę - ale czy słusznie? Dowiedz się, czym jest freeganizm, kim są freeganie i sprawdź, czy jest to styl dla Ciebie!

Czym jest freeganizm?

No właśnie...  w dużym skrócie jest to jedzenie żywności. która została wyrzucona. Jednak to zbyt płytkie wytłumaczenie, które z góry może zniechęcić większość czytelników. Oczywiście jest to prawda - freeganie przeszukują śmietniki w celu poszukiwania jedzenia. Jednak ważna jest intencja, jaka stoi za ich działaniami - jest to sprzeciwienie się panującemu konsumpcjonizmowi i marnowaniu jedzenia. Freeganie nie przeszukują śmietników z powodu złej sytuacji finansowej - przeszukują je, ponieważ nie chcą przykładać ręki do marnowania jedzenia. Zatem zamiast kupować w marketach - szukają w kontenerach postawionych w pobliżu. Bo markety każdego dnia muszą niestety pozbywać się wielu produktów, które nie zostały sprzedane.

Jak żyje freeganin?

Freeganie - lub jak siebie nazywają "kontenerowcy" wyruszają na nocne wypady - tzw. skipy ukierunkowane na przeszukiwanie zawartości śmietników. Jednak warto zauważyć, że freeganie nie jedzą zepsutego jedzenia - wybierają jedynie produktu, które są zdatne do spożycia. Skąd zatem w śmietnikach jedzenie, które nie jest zepsute? Markety wyrzucają wiele produktów - nie tylko te po terminie ważności (chociaż i te czasami mogą być dobre do spożycia). A powodów do wyrzucenia jest wiele - mogą być to zwroty, reklamacje, wymiana asortymentu, czy też zmiana opakowań produktu na nową szatę graficzną. 

Freeganie dostrzegają wielką wartość w dzieleniu się z innymi, a także w poczuciu wspólnoty. Dlatego media społecznościowe są pełne grup osób, które angażują się w freeganizm. Tam właśnie możliwa jest wymiana posiłków, czy produktów, które nie zdołamy sami zjeść. Znajdują się tam także rady na temat tego stylu życia, co można zrobić lepiej, czego unikać w trakcie "łowów". 

Ekologiczny ruch czy sposób na zaoszczędzenie?

W sumie i to, i to :) Główną intencją stojącą za freeganizmem jest oczywiście troska o środowisko i sprzeciw wobec marnowania żywności. Jednak nieuniknionym dodatkiem, a nawet korzyścią jest aspekt oszczędzania! Mimo rosnących cen, produktów wyrzuca się tyle samo! W kontenerach można znaleźć wiele towarów, które z pewnością zaspokoją podstawowe potrzeby kontenerowca - są to m.in. owoce, warzywa, nabiał, pieczywo, a nawet słodycze. To co? Chcesz wypróbować ten styl życia?

A zanim wyruszysz na skip.... posadź drzewo! 🌳😊

Zanim udasz się pod osłoną nocy w poszukiwaniu jedzenia, zadbaj o to, żeby naszych drzew było jeszcze więcej! Jeśli chcesz dołożyć swoją cegiełkę do tej inicjatywy - w naszym systemie jest to niezwykle proste - ty klikasz, my sadzimy! Drzewa sadzimy dwa razy w roku, zgodnie z naturalnym cyklem wegetacyjnym, ale certyfikaty sadzeń możesz generować cały rok! Sprawdź, jakie to proste!

Dyskusja

136231
posadzonych przez nas drzew