Pytania

Jak szukamy i weryfikujemy tereny pod sadzenie Posadzimy.pl?

13 lutego, 2023 | Daria Niezabitowska

Często przychodzicie do nas z pytaniami - w jakich lasach sadzimy i jak właściwie wyszukujemy odpowiednie tereny pod sadzenie. To, jakie lasy są idealne na nasze sadzenia wytłumaczyliśmy w naszym poprzednim wpisie: Las lasowi nierówny, czyli w jakich miejscach sadzi Posadzimy.pl.  Teraz zajmiemy się kolejną najczęściej wyszukiwaną przez Was informacją - czyli to, jak szukamy właściwych terenów. :)

Mogłoby się wydawać, że skoro lasy porastają niespełna 30% naszego kraju, to wyszukiwanie terenów pod akcje nie stanowi żadnego wyzwania. Jednak my chcemy, by drzewa, które sadzimy wspólnie z naszymi Partnerami przetrwały jak najdłużej. Dlatego bardzo skrupulatnie wybieramy miejsca, w których decydujemy sadzić drzewa - a nasze tereny muszą spełniać szereg wymagań. Odpowiedni dobór terenów jest zatem dla nas ogromnym wyzwaniem, jednak mamy w rękawach kilka asów, których używamy w celu zapewnienia możliwości sadzenia drzew w polskich lasach :)

3...2...1... poszukiwań - czas start!

Staramy się, aby poszukiwania terenów nie miały charakteru okazjonalnego, i nie towarzyszyły jedynie naszym wiosennym i jesiennym akcjom, gdyż byłoby to zbyt ryzykowne. W związku z tym terenów szukamy w każdej wolnej chwili - przez 365, a nawet 366 dni w roku! Najintensywniejsze szukanie terenów rozpoczyna się na 3-4 miesiące przed akcją sadzenia. W tym czasie w całym Teamie Posadzimy.pl dyskutujemy na temat kierunku naszych poszukiwań, czyli województw, w których posadzimy drzewa. Póki co, nie ma nas w każdym województwie - obiecujemy, jednak, że staramy się to zmienić! 

Kolejny etap - analiza zmian powierzchni lasów

Po wspólnym ustaleniu województw, na których chcemy się skupić, do pracy przystępuje nasz główny koordynator do spraw terenów, czyli Bartek. Działania Bartka rozpoczynają się od analizy zmian powierzchni lasów, należących do gmin i powiatów w określonych województwach. Dzięki tym danym, jesteśmy w stanie stwierdzić, czy na terenie którejś z gmin lub któregoś z powiatów w pewnym momencie doszło do zmniejszenia się powierzchni publicznych lasów w stosunku do lat poprzednich. Następnie zaczynamy szukać informacji o tym, czy w obrębie potencjalnych gmin i powiatów doszło do zniszczenia lasów. Po odseparowaniu w ten sposób jednostek administracji publicznej Bartek może przystąpić do kolejnego etapu. Jest nim bezpośredni kontakt z lokalnymi wydziałami urzędów i starostw, zajmującymi się kwestiami związanymi z lasami.

Kontakt z gminami i starostwami

To właśnie ten etap jest jednym z najważniejszych działań. Przedstawiamy wtedy nasze działania urzędnikom, którzy nierzadko nie dowierzają, że ktoś chce w pełni zasponsorować przeprowadzenie akcji sadzenia drzew. Jeżeli okazuje się, że na terenie danej gminy lub starostwa znajdują się lasy należące do tych jednostek, które wymagają działań w postaci sztucznego odnowienia, od razu deklarujemy chęć naszej pomocy. Wtedy też przystępujemy do analizy szkiców odnowieniowych. O ich przygotowanie prosimy lokalnych urzędników. To oni wraz z leśnikami najlepiej wiedzą jaką charakterystykę, a więc wymagania i możliwości mają ich lokalne tereny leśne.

Dokładna weryfikacja i plany

Ze szkiców odnowieniowych możemy wyczytać powierzchnię całkowitą terenu do odnowienia, a także ilość i skład gatunkowy sadzonek drzew. Po ich otrzymaniu przystępujemy do opracowania kosztorysu akcji. Co ważne, zawsze dbamy o to, aby głównym wykonawcą wszystkich działań związanych z przygotowaniem terenów i samym sadzeniem drzew byli lokalni wykonawcy. Najlepszą opcją są wykonawcy, z których usług w przeszłości gmina lub starostwo z zadowoleniem korzystali.

Po przeanalizowaniu wycen wszystkich niezbędnych działań przystępujemy do rozmów z urzędnikami. Ustalamy w ich trakcie ostateczne brzmienie porozumienia, które podpiszemy, a więc obowiązki każdej ze stron. Staramy się, aby obowiązki gmin i powiatów kończyły się na przedstawieniu nam oraz wykonawcom gruntów oraz finalnym odbiorze wykonanych prac odnowieniowych. Po naszej stronie pozostaje więc koordynowanie prac związanych z przygotowaniem terenu i sadzeniem drzew, wykonywanych przez specjalistów. Co ważne, sadzonki, które trafiają do ziemi zawsze pochodzą z lokalnych szkółek leśnych. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zminimalizować ryzyko nie przyjęcia się sadzonki i dalszych prac odnowieniowych.

W ten nieco przydługi sposób określiliśmy jak wyglądają nasze działania w scenariuszu, w którym to gmina lub powiat dysponują terenami pod akcję, i są chętni do współpracy z Posadzimy.pl. Co jednak w momencie, w którym gmina lub powiat dysponuje terenami pod akcje, ale nie chce z nami współpracować?

Inne opcje na sadzenie

Otóż … nie wiemy, bo nie mieliśmy jeszcze takiej sytuacji. W momencie, w którym okazuje się, że gmina lub powiat nie dysponuje interesującymi nas terenami, ale są w stanie określić osoby prywatne, które mogą potrzebować naszej pomocy - prosimy wtedy urzędników o pomoc w dotarciu do właścicieli prywatnych, a więc koordynowanie rozmów między nami. Najmniej satysfakcjonującym nas scenariuszem jest ten, w którym gmina lub powiat nie posiadają potencjalnych terenów pod akcję, a także nie są w stanie stwierdzić faktu, czy jacyś prywatni właściciele mogą potrzebować zewnętrznej pomocy. W takim wariancie bogatsi o doświadczenie z rozmów z lokalnymi urzędnikami  przystępujemy do dalszych poszukiwań…

I tak cały czas - wszystko po to,  aby wspólnie z Wami móc cały czas działać i sadzić drzewa wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne.

A po wszystkim - sadzenie!

Nasza dokładna analiza i weryfikacja terenów prowadzi nas sprawnie prosto do naszej akcji sadzenia drzew. Dzięki naszym działaniom przygotowawczym wiemy, że nasze sadzenie przebiegnie bezproblemowo - a nasze drzewka są w dobrych rękach. Chcesz dołączyć do naszej akcji sadzenia drzew i zasadzić swoją sadzonkę - tak, jak ponad 650 naszych Partnerów? Z Posadzimy.pl jest to niezwykle proste - wystarczy kilka kliknięć i bez wychodzenia z biura możesz zasadzić swoje własne drzewo :) Skontaktuj się z nami i zobacz, ile dobrego możemy zrobić dla Twojej firmy - i dla naszych lasów.

Autor wpisu
Daria Niezabitowska

Masz pytania?

Wiadomość wysłana poprawnie

Hej!

Dziękujemy za Twoją wiadomość, odpiszemy najszybciej jak to możliwe! W oczekiwaniu na naszą wiadomość polecamy spacer po lesie, lub zajrzenie na naszego bloga – czeka tam na Ciebie wiele ciekawych inspiracji i pomysłów na to, jak Ty możesz z nami sadzić drzewa! 🙂

Wspaniałego dnia!
Team Posadzimy.pl

Podobne wpisy

Ekologia
14 czerwca, 2022
Drzewa – naturalna bariera przed zanieczyszczeniami

Często przychodzicie do nas z pytaniami - w jakich lasach sadzimy i jak właśc...

PRZECZYTAJ WPIS
Ekologia
9 listopada, 2021
Dokąd tupta jeż? Czyli jak pomóc jeżom przetrwać zimę.

Często przychodzicie do nas z pytaniami - w jakich lasach sadzimy i jak właśc...

PRZECZYTAJ WPIS
Projekt
14 maja, 2021
Raport z nasadzenia – Ogrodzieniec wiosna 2021

Często przychodzicie do nas z pytaniami - w jakich lasach sadzimy i jak właśc...

PRZECZYTAJ WPIS