CSR

Czym jest GRI i jego zastosowanie w biznesie.

28 grudnia, 2021 | Weronika Żelazo

Czym jest GRI i jego zastosowanie w biznesie.

Raportowanie wyników finansowych dla każdego przedsiębiorstwa to codzienność. Jednakże wskaźniki niefinansowe z racji swojej specyfiki mogą być trudne do uchwycenia, choć są one jednakowo ważne dla rozwoju firmy. Zaznajom się z GRI, czyli Global Reporting Initiative, by poznać lepiej cele i potrzeby swojej firmy.

 

Czym jest Global Reporting Initiative

GRI to niezależna instytucja non profit założona w 1997 z siedzibą w Holandii. Celem statutowym jej działalności jest rozwijanie i propagowanie tzw. wytycznych zrównoważonego rozwoju (Sustainability Reporting Guidelines). Wytyczne GRI to globalny wzorzec stworzony w celu skutecznego i jednolitego raportowania działań firm w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz odpowiedzialnego biznesu. Dzięki tym wytycznym organizacje reprezentujące różne branże biznesu, sektory prywatne i publiczne, a także z dowolnej lokalizacji, poruszają się w tych samych ramach. Wzorzec Global Reporting Initiative zajmuje się wieloma aspektami funkcjonowania organizacji, od aspektu ekonomicznego, poprzez środowiskowy, aż do społecznego. 

Co ważne, publikowane wytyczne to nie tylko teoretyczny zbiór kryteriów, wskaźników i zasad raportowania, lecz także vademecum praktyki GRI. Znajdziemy tam wskazówki dotyczące stosowania zasad raportowania, przygotowania informacji i interpretacji danych, a także odniesienia do dokumentów międzynarodowych.

Dlaczego warto wprowadzić system GRI?

Wytyczne Global Reporting Initiative są użyteczne zarówno z perspektywy pojedynczego przedsiębiorstwa, jak i globalnego biznesu. Dzięki nim organizacja może śledzić swoje działania w zakresie prowadzenia zrównoważonego biznesu, dokonywać analizy zebranych danych i porównywać je z analogicznymi danymi podobnych podmiotów. Na wielu polach raporty GRI pozwalają przedsiębiorstwom czy organizacjom pozarządowym spełnić prawny obowiązek raportowania informacji niefinansowych.

Co więcej, zawarcie w raporcie różnorodnych informacji pozwala na dostosowanie swojej działalności do lokalnego prawodawstwa, czy poczynienia efektywnych oszczędności. Aspekt środowiskowy (jak produkcja odpadów, emisje, zużycie energii) jasno pokazuje, gdzie dana organizacja może wprowadzić zmiany mające wpływ zarówno na planetę, jak i również na ponoszone koszta. Ujęcie działań proekologicznych, jak sadzenie drzew, jasno uplasuje firmę wśród organizacji odpowiedzialnych społecznie i środowiskowo. Natomiast kategorie takie jak odpowiedzialność za produkt czy praktyki zatrudniania i godnej pracy pozwolą tworzyć lepszą firmę, konkurencyjną na rynku produktów, usług czy pracy.

Globalne znaczenie raportów GRI

Oprócz ujednoliconego standardu pozwalającego na porównywanie danych różnych organizacji z całego świata, jest on także katalizatorem zmian. Sama organizacja współpracuje z partnerami biznesowymi i państwowymi, wdrażając i promując Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Wiele programów prowadzonych lub współprowadzonych przez GRI pomaga w rozwoju sektorów biznesowych w sposób zrównoważony, ekologiczny i z długotrwałym pozytywnym wpływem dla lokalnych społeczeństw. Więcej na temat tej inicjatywy i jej globalnym aspekcie można przeczytać na podstronie organizacji

Wdrożenie wytycznych GRI w firmie

Rozpoczęcie raportowania wskaźników GRI może początkowo być trudne. Ze względu na swój często mierzalny charakter, działania niefinansowe firmy, są trudne do uchwycenia. Z pomocą przychodzą gotowe szablony zawierające pytania i zakresy informacji do uwzględnienia w raporcie. Tutaj znajdziecie przykładowy szablon z wypełnionymi polami, aby łatwiej uchwycić charakter raportu. 

Warto przekazać zagadnienia związane z Global Reporting Initiative konkretnej osobie lub zespołowi w firmie. Jest to temat szeroki i wymagający głębszego poznania, oraz analizy. Tworząc raporty wedle wytycznych GRI, szczególnie po raz pierwszy lub w przypadku dużej ilości danych, można skorzystać z usług firm dostarczających takowe raporty. 

Gdzie szukać informacji o GRI

Wszelkie informacje dotyczące wytycznych Global Reporting Initiative znajdują się na oficjalnej stronie instytucji. Najnowszy, międzynarodowy standard raportowania pozafinansowego z roku 2021 jest dostępny tylko w wersji angielskojęzycznej. Natomiast w języku polskim dostępny jest standard G4, czyli wcześniejsza opublikowana wersja wyrywanych. Warto zaznajomić się z tym dokumentem, gdyż w jasny i przejrzysty sposób wyjaśnia on podstawy raportowania GRI, rodzaje danych potrzebnych do stworzenia raportu, a także aspekty działalności, jakie pokrywa.

Nie tylko tworzenie raportów wedle wytycznych Global Reporting Initiative może początkowo być onieśmielające, lecz także analizowanie danych z nich wynikających. Jednakże korzyści płynące z wprowadzenia tego systemu w swojej firmie są nie do przecenienia. Jak z każdym nowym procesem, potrzeba czasu, aby go dobrze poznać i umieć skutecznie z niego korzystać. Jednak warto zainwestować swój czas i zasoby, by lepiej poznać działania swojego biznesu i znaleźć pola do dalszego rozwoju.

Autor wpisu
Weronika Żelazo

Masz pytania?

Wiadomość wysłana poprawnie

Hej!

Dziękujemy za Twoją wiadomość, odpiszemy najszybciej jak to możliwe! W oczekiwaniu na naszą wiadomość polecamy spacer po lesie, lub zajrzenie na naszego bloga – czeka tam na Ciebie wiele ciekawych inspiracji i pomysłów na to, jak Ty możesz z nami sadzić drzewa! 🙂

Wspaniałego dnia!
Team Posadzimy.pl

Podobne wpisy

CSR
28 grudnia, 2021
Czym jest GRI i jego zastosowanie w biznesie.

Czym jest GRI i jego zastosowanie w biznesie. Raportowanie wyników finansowych...

PRZECZYTAJ WPIS
Akcja sadzenia drzew
12 kwietnia, 2023
Wiosenne sadzenie drzew 2023 z Posadzimy.pl

Czym jest GRI i jego zastosowanie w biznesie. Raportowanie wyników finansowych...

PRZECZYTAJ WPIS
Case studies
21 lutego, 2022
Jak wykorzystać sadzenie drzew na Twoim evencie! | Event z Posadzimy.pl i FRRuuu

Czym jest GRI i jego zastosowanie w biznesie. Raportowanie wyników finansowych...

PRZECZYTAJ WPIS