Po co i jak być eco?

< powrót do listy wpisów

Coraz częściej słyszymy nawoływanie do działań ekologicznych, szerzone jest uświadomienie i edukacja społeczeństwa na temat wpływu na środowisko i jego zanieczyszczenie, a także przykłady co można zrobić, żeby dołożyć swoją cegiełkę dla dobra planety! Bardzo nas to cieszy i chcemy przekazywać dalej tę wartościową wiedzę! Powiemy dlaczego warto być eco! Powszechnie wiemy, że działalność człowieka negatywnie wpływa na naszą planetę - ale jak dokładnie, i co my możemy z tym zrobić, dowiecie się poniżej! 

❌Zaśmiecamy naszą planetę

Według danych Eurostat (Europejskiego Urzędu Statystycznego) mieszkańcy Unii Europejskiej wytworzyli w 2020 średnio 505 kilogramów odpadów na osobę! Jest to o 4kg więcej niż w 2019 roku oraz o 38kg więcej niż w 1995 roku. W 2020 roku najwięcej odpadów wygenerowała Dania z 845 kg na osobę oraz Luksemburg z 790 kg odpadów na osobę. Polska znalazła się wśród państw z najniższą ilością odpadów z 346 kg na mieszkańca! 

Podsumowując wszystkie dane, w Unii Europejskiej wytworzono 225,7 mln ton odpadów w 2020 (wzrost o 1% w porównaniu do 2019 i o 14% do 1995). Jednak dobrze wiemy, jak ciężko zminimalizować liczbę odpadów w naszym życiu - świat wciąż żyje plastikiem. 

✅Rozwiązanie - segreguj odpady!

Jest jednak wciąż światełko nadziei w tych zasmucających danych - mniej opadów trafiło na wysypiska! W 2020 roku na wysypiska trafiło 23% odpadów - dla porównania w 1995 roku aż 61% śmieci zostało tam składowanych! Rosną też liczby dotyczące ilości odpadów poddanych recyklingowi - w 2020 ta liczba wzrosła z 37 kg w 1995 r. do 241 kg na osobę w 2020 r.! Dla nas wrzucenie śmieci do specjalnie przeznaczonych do tego pojemników to chwila! Chwila, która przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów na wysypiskach!

❌ Zanieczyszczamy nasze powietrze

Transport jest kluczowym elementem życia człowieka, który wpływa na jego jakość. Odgrywa on istotną rolę w naszym codziennym życiu, w przemyśle i tak naprawdę w funkcjonowaniu całego świata! Europejska Agencja Środowiska określiła jednak transport jako jeden z głównych źródeł negatywnego wpływu na środowisko, w tym zmian klimatycznych, zanieczyszczenia powietrza i hałasu. Samochody osobowe, dostawcze, ciężarówki i autobusy wytwarzają ponad 70% całkowitej emisji gazów cieplarnianych pochodzących z transportu. Natomiast Raport Europejskiej Agencji Środowiska z 2019 roku wskazuje, że z powodu zanieczyszczenia środowiska w Europie co roku dochodzi do ponad 400 tys. przedwczesnych zgonów, w tym w Polsce ponad 40 tys. rocznie.

✅Rozwiązanie? Ekologiczny środek transportu!

Przesiądź się na rower, hulajnogę, elektryczny samochód, czy nawet komunikacje miejską (coraz częściej widzimy elektryczne eco-autobusy)! Rower zaoszczędzi Ci wielu czasu stania w korkach i będzie świetną dodatkową aktywnością fizyczną, na którą często mamy bardzo mało czasu! Aktywność i coś dobrego dla planety? Brzmi jak sytuacja win-win!

❌Firmy wpływają na środowisko

Niestety dobrze wiemy, że działalność człowieka wpływa na nasze środowisko. Największe koncerny, firmy oraz przedsiębiorstwa nie są w stanie funkcjonować bez negatywnego wpływu na środowisko. Są jednak firmy, które w swoich działaniach obejmują także troskę o środowisko - i są też te, które temat zanieczyszczenia omijają szerokim łukiem. 

✅Rozwiązanie? Świadomie wybieraj - wspieraj marki stawiające na CSR!

Jak pisaliśmy w naszym poprzednim wpisie ,,Dlaczego CSR ma znaczenie" marki ze strategią CSR to marki, które troszczą się o środowisko, są świadome swojego wpływu na naturę i chcą dołożyć swoją cegiełkę, żeby to zmienić! Wybierajmy zatem firmy, które biorą odpowiedzialność za swoje działania i starają się zrobić coś pozytywnego dla naszej planety. 

❌Wycinka drzew, pożary lasów

Pożary to wciąż jeden z największych wrogów lasów. Długie okresy suszy, bezmyślność człowieka, wypalanie traw, zostawianie śmieci w lasach - to wszystko może być przyczyną pożarów. Według danych Lasów Państwowych w 2020 roku spaleniu uległo aż 8417 ha lasów! Niestety nie tylko pożary wpływają na strukturę zalesienia w naszych lasach - ale także nieunikniona wycinka. Według raportu przygotowanego przez Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot „Lasy poza kontrolą. Raport o wybranych nieprawidłowościach gospodarki leśnej w obszarach cennych przyrodniczo w Polsce" eksploatacja lasów wciąż rośnie - wskazano dwukrotny wzrost wycinki w ciągu ostatnich 30 lat. 

✅Rozwiązanie? Posadź drzewa!

Jak my możemy na to poradzić? Dołożyć swoją cegiełkę do misji odbudowy lasów! Sadzenie drzew z Posadzimy.pl jest niezwykle proste, przyjemne i dobre dla świata! W końcu nic nam nie zastąpi szumu drzew, spacerów po lesie i oddychania czystym powietrzem. :) Nawet jedno drzewo robi różnicę – dołącz do tych, dla których polskie lasy mają znaczenie. Posadź drzewo dla siebie, na prezent lub dla swojej firmy. Pokaż zaangażowanie swojego przedsiębiorstwa w działania proekologiczne. Z nami jest to proste i w 100% zautomatyzowane!

Ty klikasz – my sadzimy – drzewa zrobią już resztę!
Kliknij i sprawdź, jakie to proste!

 

Źródła:
https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Municipal_waste_statistics#Municipal_waste_treatment
https://www.eea.europa.eu/pl/themes/transport/intro#:~:text=Jednocze%C5%9Bnie%20transport%20jest%20g%C5%82%C3%B3wnym%20%C5%BAr%C3%B3d%C5%82em,fragmentacji%20siedlisk%20i%20uszczelniania%20powierzchni.
https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/roczniki-statystyczne/roczniki-statystyczne/rocznik-statystyczny-lesnictwa-2021,13,4.html
https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/publikacje/informacje-statystyczne-i-raporty/raport-o-stanie-lasow/raport-o-lasach-2020.pdf/view
https://www.teraz-srodowisko.pl/media/pdf/aktualnosci/10575-forest-management-Poland.pdf

Dysukusja

105663
posadzonych przez nas drzew