Jak być eko – i dlaczego warto?

< powrót do listy wpisów

Coraz częściej słyszymy nawoływanie do działań ekologicznych, szerzone jest uświadamianie i edukacja społeczeństwa na temat wpływu na środowisko i jego zanieczyszczenie, a także przykłady co można zrobić, żeby dołożyć swoją cegiełkę dla dobra planety! Bardzo nas to cieszy, dlatego chcemy przekazywać dalej tę wartościową wiedzę - bo warto być eko! :) Powszechnie wiemy, że działalność człowieka negatywnie wpływa na naszą planetę - ale jak, i co my możemy z tym zrobić, dowiesz się poniżej! Kto wie - może niektóre rozwiązania wprowadzisz nawet do swojego życia? :)

❌Zaśmiecamy naszą planetę

Według danych Eurostat (Europejskiego Urzędu Statystycznego) mieszkańcy Unii Europejskiej wytworzyli w 2020 średnio 505 kilogramów odpadów na osobę! Jest to o 4kg więcej niż w 2019 roku oraz o 38kg więcej niż w 1995 roku. W 2020 roku najwięcej odpadów wygenerowała Dania z 845 kg na osobę oraz Luksemburg z 790 kg odpadów na osobę. Polska znalazła się wśród państw z najniższą ilością odpadów z 346 kg na mieszkańca! 

Podsumowując wszystkie dane, w Unii Europejskiej wytworzono 225,7 mln ton odpadów w 2020 (wzrost o 1% w porównaniu do 2019 i o 14% do 1995). Jednak dobrze wiemy, jak ciężko zminimalizować liczbę odpadów w naszym życiu - świat wciąż żyje plastikiem. 

✅Rozwiązanie - segreguj odpady!

Jest jednak wciąż światełko nadziei w tych zasmucających danych - mniej opadów trafiło na wysypiska! W 2020 roku na wysypiska trafiło 23% odpadów - dla porównania w 1995 roku aż 61% śmieci zostało tam składowanych. Rosną też liczby dotyczące ilości odpadów poddanych recyklingowi - w 2020 ta liczba wzrosła z 37 kg w 1995 r. do 241 kg na osobę w 2020 r.! Dla nas wrzucenie śmieci do specjalnie przeznaczonych do tego pojemników to chwila. Chwila, która przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów na wysypiskach! Możemy sprawić, żeby liczba kilogramów śmieci poddanych recyklingowi wzrosła jeszcze bardziej :)

❌ Zanieczyszczamy nasze powietrze

Transport jest kluczowym elementem życia człowieka, który wpływa na jego jakość. Odgrywa on istotną rolę w naszym codziennym życiu, w przemyśle i tak naprawdę w funkcjonowaniu całego świata! Jednak Europejska Agencja Środowiska określiła transport jako jeden z głównych źródeł negatywnego wpływu na środowisko, w tym zmian klimatycznych, zanieczyszczenia powietrza i hałasu. Samochody osobowe, dostawcze, ciężarówki i autobusy wytwarzają ponad 70% całkowitej emisji gazów cieplarnianych pochodzących z transportu. Warto także wspomnieć o raporcie Europejskiej Agencji Środowiska z 2019 roku, który wskazuje, że z powodu zanieczyszczenia środowiska w Europie co roku dochodzi do ponad 400 tys. przedwczesnych zgonów, w samej Polsce ta liczba wynosi ponad 40 tys. rocznie.

✅Rozwiązanie? Ekologiczny środek transportu!

Przesiądź się na rower, hulajnogę, elektryczny samochód, czy nawet komunikacje miejską (coraz częściej widzimy elektryczne eco-autobusy)! Rower zaoszczędzi Ci wielu czasu stania w korkach i będzie świetną dodatkową aktywnością fizyczną, na którą często mamy bardzo mało czasu! Aktywność i coś dobrego dla planety? Brzmi jak sytuacja win-win!

❌Firmy uciekają od odpowiedzialności

Niestety dobrze wiemy, że działalność człowieka wpływa na nasze środowisko. Niektóre koncerny, firmy oraz przedsiębiorstwa nie są w stanie funkcjonować bez negatywnego wpływu na środowisko. Są jednak firmy, które w swoich działaniach obejmują także troskę o środowisko - i są też te, które temat zanieczyszczenia omijają szerokim łukiem. 

✅Rozwiązanie? Wybieraj świadomie - wspieraj marki stawiające na CSR!

Jak pisaliśmy w naszym poprzednim wpisie ,,Dlaczego CSR ma znaczenie" marki ze strategią CSR to marki, które troszczą się o środowisko, są świadome swojego wpływu na naturę i chcą dołożyć swoją cegiełkę, żeby to zmienić! Wybieraj zatem firmy, które biorą odpowiedzialność za swoje działania i starają się zrobić coś pozytywnego dla naszej planety. 

❌Coraz mniej drzew w naszych lasach

Pożary to wciąż jeden z największych wrogów lasów. Długie okresy suszy, bezmyślność człowieka, wypalanie traw, zostawianie śmieci w lasach - to wszystko może być przyczyną pożarów. Według danych Lasów Państwowych w 2020 roku spaleniu uległo aż 8417 ha lasów! Niestety nie tylko pożary wpływają na strukturę zalesienia w naszych lasach - ale także nieunikniona wycinka. Według raportu przygotowanego przez Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot „Lasy poza kontrolą. Raport o wybranych nieprawidłowościach gospodarki leśnej w obszarach cennych przyrodniczo w Polsce" eksploatacja lasów wciąż rośnie - wskazano dwukrotny wzrost wycinki w ciągu ostatnich 30 lat. 

✅Rozwiązanie? Posadź drzewa!

Co my możemy na to poradzić? Możemy dołożyć swoją cegiełkę do odbudowy lasów poprzez sadzenie drzew! Nawet jedno drzewo robi różnicę – dołącz do tych, dla których polskie lasy mają znaczenie. Zasadziliśmy już ponad 100 tysięcy drzew w Polsce - i ta liczba ciągle rośnie! Posadź drzewo dla siebie, na prezent lub dla swojej firmy. Z nami jest to proste i w 100% zautomatyzowane. Jak to zrobić? W naszym systemie wystarczy wybrać liczbę drzew, które chcesz posadzić, dokonać szybkiej płatności online, a następnie odebrać certyfikat potwierdzający sadzenie. Przygotowujemy sadzonkę, znajdujemy odpowiednie miejsce i sadzimy. Dzięki Tobie wspomagamy polskie lasy!

Ty klikasz – my sadzimy – drzewa zrobią już resztę!
Kliknij i sprawdź, jakie to proste!

Jak być eko od najmłodszych lat - czyli coś na deser :)

Pokazuj najmłodszym, że działania ekologiczne mają znaczenie. Nasza strona została wymieniona w artykule pt.: „Zielone inicjatywy, które nauczą Twoje dziecko dbać o środowisko” opublikowanej na stronie platformy edukacyjnej Twinkl. Tekst pokazuje dzieciom, na jak wiele różnych sposobów można dbać o naszą planetę. Dzięki takim wskazówkom już najmłodsi dowiadują się jak duże znaczenie na otaczający świat ma ich działanie. Polecamy :)

Źródła:
https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Municipal_waste_statistics#Municipal_waste_treatment
https://www.eea.europa.eu/pl/themes/transport/intro#:~:text=Jednocze%C5%9Bnie%20transport%20jest%20g%C5%82%C3%B3wnym%20%C5%BAr%C3%B3d%C5%82em,fragmentacji%20siedlisk%20i%20uszczelniania%20powierzchni.
https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/roczniki-statystyczne/roczniki-statystyczne/rocznik-statystyczny-lesnictwa-2021,13,4.html
https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/publikacje/informacje-statystyczne-i-raporty/raport-o-stanie-lasow/raport-o-lasach-2020.pdf/view
https://www.teraz-srodowisko.pl/media/pdf/aktualnosci/10575-forest-management-Poland.pdf

Dyskusja

347934
posadzonych przez nas drzew