Ekoturystyka – co to takiego?

< powrót do listy wpisów

Podróże są w naszej krwi, ludzkość podróżowała od zawsze i jak widać - nie zamierzamy z tym skończyć. Jest to jak najbardziej zrozumiałe. Pewnie większość z nas lubi uciec na chwilę od swojej codziennej rutyny i wybrać się w nieznane. Gdy turystyka masowa rosła w siłę, pojawiła się potrzeba wprowadzenia bardziej ekologicznego rozwiązania. Tak właśnie pojawiła się ekoturystyka! Ciągły hałas miasta cię przytłacza? Nie lubisz tłumów oraz wielkich aglomeracji? Wypróbuj turystykę zieloną! Letnie dni zachęcają nas do wychodzenia z domu i korzystania ze słońca. Jest to także świetna okazja do skorzystania z uroków natury! Ty także możesz zostać ekoturystą! 

Ekoturystyka - co to takiego?

Turystyka masowa może prowadzić zanieczyszczenia - zarówno powietrza, wód, jak i ziemi! W odpowiedzi na zwiększoną świadomość na temat wpływu na naszą planetę przychodzi ekoturystyka - czyli turystyka zielona! Jest to sposób podróżowania przyjazny środowisku! W ekoturystyce chodzi o ograniczenie do minimum swojego negatywnego wpływu na planetę oraz o szacunek do lokalnej społeczności i jej tradycji. Najważniejsze jest to - aby doceniać naturę i kulturę i w żaden sposób ich nie naruszać, ani nie zmieniać. W ekoturystyce istotna jest także regulacja ruchu turystycznego - czyli wybieranie i promowanie mniej popularnych kierunków podróży! 

Ekoturystyka - jakie ma formy? 

Form ekoturystyki jest wiele. Ekoturysta może zdecydować się na aktywne spędzanie czasu na łonie natury. Wspinaczka, pływanie, spacery po lesie? Brzmi świetnie! Parki narodowe oraz rezerwaty przyrody również mogą być świetnym kierunkiem naszych podróż. Chcesz bliżej poznać polską wieś? Spróbuj agroturystyki! 

Nieważna jaka forma - ważne, żeby nie ingerować w naturalne systemy i żyć w zgodzie z naturą!

Jak zostać ekoturystą?

Jest to bardzo proste! W pierwszej kolejności wymaż ze swojej celów podróży wszystkie większe miasta. Zapoznaj się z listą parków narodowych, gospodarstw agroturystycznych lub znajdź świetne pole namiotowe! Poznaj bliżej kulturę miejsca, do którego się wybierasz - spróbuj lokalnych specjałów, sprawdź jaka sztuka króluje w danym regionie. Zamiast samochodu - wybierz bardziej ekologiczny pociąg, a w celu przemieszczania się na miejscu - zdecyduj się na rower! Zadbaj o to, żeby nie zostawiać za sobą żadnych śmieci i staraj się ograniczyć swoją ingerencję w środowisko. Ekoturysta doceni także dziedzictwo kulturowe danego regionu i z pewnością dokładnie się z nim zapozna! 

A zanim wyruszysz w podróż.... posadź drzewo! 🌳😊

Zanim spakujesz swój plecak i udasz się na niezapomnianą podróż, zadbaj o to, żeby naszych drzew było jeszcze więcej! Jeśli chcesz dołożyć swoją cegiełkę do tej inicjatywy - w naszym systemie jest to niezwykle proste - ty klikasz, my sadzimy! Drzewa sadzimy dwa razy w roku, zgodnie z naturalnym cyklem wegetacyjnym, ale certyfikaty sadzeń możesz generować cały rok! Sprawdź, jakie to proste!

Dyskusja

305815
posadzonych przez nas drzew