Dlaczego właściwie sadziMY drzewa

< powrót do listy wpisów
Już wiesz, jak nasz projekt działa, ale nadal zastanawiasz się, po co właściwie sadzić drzewa? Nie krępuj się zadawać pytań, chętnie odpowiemy! W tym blogu wyjaśnimy, dlaczego w ogóle warto sadzić drzewa i jakie są korzyści kontrolowanego sadzenia. Gotowi? Zaczynamy!

Czy warto sadzić drzewa?

Wszyscy wiemy, że lasy do płuca naszej planety. Jednak możesz się zastanawiać, dlaczego właściwie należy sadzić drzewa. Przecież lasy same się odbudowują, a poza tym taka działalność wydaje się być o zbyt małej skali, aby mieć prawdziwy wpływ na środowisko. Co więcej, każda mała sadzonka to dziesiątki lat oczekiwania, aż osiągnie ona rozmiar dorosłego drzewa. Wszystkie te pytania i wątpliwości są jak najbardziej zrozumiałe, jednak zajmijmy się nimi po kolei.

Dlaczego lasy są tak ważne?

Lasy, parki i inne tereny zielone są niezwykle ważne zarówno dla lokalnego ekosystemu, jak również dla globalnego stanu naszej planety. Tylko właściwie dlaczego? Co takiego drzewa nam dają, że warto o nie walczyć? Mamy dla Ciebie trochę liczb, które przybliżą Ci znaczenie każdego drzewa.  
  • Jedno drzewo produkuje w ciągu roku tyle tlenu, ile zużywa człowiek w ciągu 2 lat. Każde drzewo dosłownie sprawia, że każdego dnia mamy czym oddychać.
  • Drzewo w ciągu roku chłodzi powietrze jak 5 klimatyzatorów działających bez przerwy. Tak więc lasy to nie tylko płuca, lecz także regulatory temperatury planety. I to działające bez zasilania!
  • Samolot odrzutowy średniej wielkości zużywa w czasie startu tyle tlenu ile w ciągu całego dnia wytwarza las o powierzchni 169 km2; ta ilość tlenu wystarczyłaby dla 4600 ludzi na okres jednego roku! Oczywiście nie wzywamy do zaprzestania podróży, lecz czemu nie zredukować swojego śladu węglowego?
  • Drzewo o wysokości ok. 25 metrów pochłania tyle CO2, ile dostarczają dwa gospodarstwa domów jednorodzinnych, a każdy hektar lasu pochłania rocznie ok. 200 ton dwutlenku węgla.
Wniosek? Lasy rozgrzeszają ludzkość z jej węglowego grzechu. Każdego dnia, w każdym zakątku planety. Na skraju katastrofy klimatycznej, gdzie dziś się znajdujemy, każde drzewo przechyla szalę na naszą korzyść.

Las to nie tylko drzewa

Poza wszystkimi korzyściami ekologicznymi płynącymi ze zdrowych, silnych drzew, należy pamiętać także o ich roli w życiu innych roślin oraz zwierząt. Las to nie tylko piękny krajobraz, wspaniałe miejsce na spacer oraz filtr naszego powietrza. To także dom dla wielu gatunków zwierząt, tych większych, jak jelenie, łosie czy dziki, a także tych często niezauważalnych, jak gryzonie, bogactwo ptaków, płazów oraz niezbędnych dla zrównoważonego rozwoju lasu owadów. Liście, owoce i nasiona drzew to obfitość pożywienia, natomiast ich pnie to bezpieczne schronienie przed upałem lata, a także przytulna sypialnia na zimowe miesiące. Ściółka to osobny mikrosystem, niezbędny do podtrzymania życia lasu. To tam zachodzą procesy oddające składniki odżywcze z powrotem do ziemi, by drzewa znów mogły z nich skorzystać i nadal pełnić swoją funkcję gospodarza. Będąc w lesie przystań na chwilę i przypatrz się uważnie, a zauważysz, że las to nie tylko drzewa. To ogromna sieć zależności, gdzie każdy jej element jest niezbędny do sprawnego funkcjonowania całości lokalnego ekosystemu.

Naturalna czy sztuczna odnowa lasu?

Jeśli zastanawiasz się także, czy w ogóle jest sens ingerować w naturalne procesy odnawiania się przyrody, pozwól nam przedstawić kilka argumentów za planowanym zalesianiem. Oczywiście naturalna odbudowa lasu następuje niezależnie od naszych działań, lecz niesie ona ze sobą parę wad. Naturalny wysiew jest niezmiernie zależny od warunków środowiskowych oraz lat nasiennych. W niesprzyjającej kombinacji tych dwóch lasy mogą się nie odnawiać przez kilka konsekutywnych lat, podczas gdy wysiew kontrolowany pozwala uniknąć przestojów w odnowie. Co więcej, nierówny i niekontrolowany wysiew naturalny utrudnia późniejsze zabiegi pielęgnacyjne oraz ochronę przed chorobami drzew. Dzięki regulowanej odnowie, poprzez planowane sadzenie młodych drzewek maksymalizuje się liczbę sadzonek, które przeradzają się w dojrzały drzewostan. Dzieje się tak dzięki niestrudzonej pracy leśników, którzy dbają o równomierny sadzenie drzew w pierwszej fazie ich wzrostu, tej najbardziej dynamicznej, gdy drzewa przeszkadzają sobie nawzajem. Ponadto pozbywają się oni chwastów, które odbierają drzewom środki odżywcze, a w późniejszych fazach wzrostu wycinają drzewka słabe, obumierające, dając w ten sposób miejsce i zasoby dla tych osobników, które mają największe szanse na długi, zdrowy wzrost.

Natura vs. działalność człowieka

Prócz jasnych korzyści płynących z kontrolowanej odnowy lasu należy mieć na uwadze także czas, jakiego las potrzebuje, aby odnowić swoje zasoby. Średni czas wzrostu lasu od sadzonki do dojrzałego osobnika to około 10 lat, zależnie od gatunku, natomiast długość życia drzewa to średnio 110-160 lat. Pamiętając, że w naturalnym procesie odnowy nie każdy rok zapewnia skuteczny wysiew, czas ten może się relatywnie wydłużać. Natomiast sadzenie młodych drzewek odbywa się dwa razy do roku, wiosną i jesienią, co znacząco przyśpiesza cały proces. Dodatkowo trzeba pamiętać, że każdego roku wycinamy hektary lasów, zarówno w celach czysto ekonomicznych, takich jak wyrób mebli czy materiałów budowlanych, jak również na potrzeby współczesnego planowania przestrzennego. Ten ostatni czynnik jest ostatnimi laty szeroko dyskutowany w całej Polsce, gdzie wiele miast zaleca wycinkę pojedynczych drzew lub całych drzewostanów, często nie rekompensując jej sadzeniem nowych okazów. Przykładem może być Kraków, gdzie w roku 2020 wycięto pięć potężnych, dojrzałych drzew dających cień i schronienie dla ptaków na nadwiślańskich bulwarach, natomiast aktualnie aż 2300 drzew zostało przeznaczonych do wycinki w Nowej Hucie, choć początkowo informowano o 1270 drzewach. Bez aktywnego wsparcia osób prywatnych i firm chcących inwestować w przyszłość naszych lasów, wiele krajowych zasobów drzew nie będzie miało szans na odbudowę.

Jesteś z nami? SadźMY razem!

Teraz już wiesz, dlaczego warto sadzić drzewa i pewnie rozumiesz, z jakiego powodu jest to dla nas tak ważny i pasjonujący projekt. Jeśli jednak nadal masz pytania, czy wątpliwości, napisz do nas! Na naszej stronie możesz z nami porozmawiać na czacie albo wysłać nam maila, jeśli akurat nie masz więcej czasu. Zawsze chętnie dowiemy się, co Wam chodzi po głowach, czego chętnie się jeszcze dowiecie i jak jeszcze możemy razem zmieniać świat. Piszcie, my odpowiemy, a tymczasem będziemy przygotowywać dla Was jeszcze więcej fajnych wpisów!

Dyskusja

162557
posadzonych przez nas drzew