Dlaczego sadzimy drzewa dwa razy w roku?

< powrót do listy wpisów

Często mówimy, że zależy nam na tym, by drzewa, które sadzimy służyły nam wszystkim jak najdłużej. Naszym celem nie jest zakładanie plantacji, czy wyręczanie instytucji państwowych, które z zasady zajmują się dbaniem o polskie lasy. Zależy nam by posadzone drzewa rosły w siłę tam, gdzie bez nas nie miałyby takiej możliwości. Żeby radowały nas przez lata, dawały schronienie leśnym zwierzętom i produkowały tlen - dlatego też bardzo skrupulatnie wybieramy miejsca do naszych nasadzeń. Lecz nie na wyborze miejsca się kończy - wbrew pozorom sadzenie lasu, to dosyć wymagający projekt.

 

Dlaczego sadzimy drzewa dwa razy w roku - czyli jak sadzić dobrze? 

By nasze lasy rosły w siłę dbamy o cały szereg niezbędnych działań: 

  • do sadzeń zatrudniamy ekspertów,
  • zamawiamy sadzonki z profesjonalnych szkółek,
  • zapewniamy odpowiednie środki ochrony,
  • respektujemy naturalny naturalny cykl życia drzew.

Każdy z tych podpunktów jest niezwykle ważny, natomiast ostatni odpowiada na pytanie dlaczego sadzimy drzewa dwa razy w roku, a nie wtedy, kiedy akurat mamy na to ochotę. :)

Dwa okresy w roku - a precyzyjnie mówiąc: wiosna i jesień - to najbardziej odpowiedni czas na sadzenie nowych drzew. To idealny, z punktu widzenia wegetatywnego rozwoju drzew, moment by nowe sadzonki trafiły do leśnego ekosystemu i zaczęły swoją przygodę w leśnej krainie.  Z czego to wynika? Wtedy właśnie panuje umiarkowana temperatura i zwykle jest sporo opadów. A gdy wilgoci jest pod dostatkiem, rośliny mogą w szybkim tempie zregenerować i rozbudować systemy korzeniowe.

 

Sadzenie drzew = dbanie o ekosystem

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że posadzone drzewa to jeszcze nie las - jednak to one stanowią bazę i jego szkielet nie tylko nad ziemią, ale też pod. Żeby jak najszybciej stworzyły pełnoprawny ekosystem, dbamy o to, żeby:

  • sadzić gatunki drzew, które naturalnie występują na tym terenie. Zawsze są to gatunki rodzime, dotychczas sosny pospolite i brzozy brodawkowate - ale wraz z rozszerzaniem mapy naszych działań wdrażamy kolejne. Już wiemy na pewno, że wiosną pojawią się też buki pospolite i dęby szypułkowe. 
  • nie grodzimy naszych zalesień - zwierzęta są bardzo ważnym elementem ekosystemu i dzięki ich obecności w naszym nowym lesie szybko pojawią się nie tylko nasiona mniejszych krzewów, krzewinek i bylin, ale też grzybnia, i dużo materii organicznej, która użyźnia ziemię. Dodatkowo stawianie ogrodzenia nie tylko dezorientuje zwierzynę, która porusza się po danym terytorium, ale też stwarza ryzyko zaplątania, okaleczenia czy nawet śmierci zwierząt - nie musimy też chyba wspominać o tym, że metalowa siatka rozkłada się do 200 lat? 
  • sadzimy mniej więcej jedno drzewo na m2 - w lesie zupełnie naturalne jest to, że niektóre z drzew wyrosną wysoko i w pełni rozwiną koronę, inne słabsze osobniki zostaną niewielkie albo zmienią się w formę krzewiastą. Niezależnie od tego- każde z drzew ma swoją rolę do odegrania, a gęsta siatka systemów korzeniowych zatrzymuje wodę w glebie, zwiększa wilgotność terenu i stanowi o bazę do rozwoju poszycia leśnego.

 

Las - odnowa sztuczna vs. naturalna

Zastanawiasz się, czy ingerowanie w naturalne procesy odnawiania przyrody w ogóle ma sens? Odpowiadamy - ma! :) Oczywiście naturalna odbudowa lasu następuje niezależnie od naszych działań, lecz niesie ona ze sobą parę wad. Naturalny wysiew jest niezmiernie zależny od warunków środowiskowych oraz lat nasiennych. Przez to, lasy mogą się nie odnawiać nawet przez wiele lat, podczas gdy wysiew kontrolowany pozwala uniknąć przestojów w odnowie. Co więcej, nierówny i niekontrolowany wysiew naturalny utrudnia późniejsze zabiegi pielęgnacyjne oraz ochronę przed chorobami drzew. Dzięki regulowanej odnowie, poprzez planowane sadzenie młodych drzewek maksymalizuje się liczbę sadzonek, które przeradzają się w dojrzały drzewostan. Dzieje się tak dzięki niestrudzonej pracy leśników. Dbają oni o równomierne sadzenie drzew w pierwszej fazie ich wzrostu, gdy drzewa przeszkadzają sobie nawzajem. Ponadto pozbywają się oni chwastów, które odbierają drzewom środki odżywcze. 

 

Posadź z nami firmowy las!

Wyróżnij się na tle konkurencji, postaw na innowacyjne i ekologiczne rozwiązania - sadź drzewa w imieniu Twojej Firmy i wspólnie z Posadzimy.pl powiększaj polskie lasy!

Sadzenie drzew w naszym systemie jest niezwykle proste - dosłownie Ty klikasz, my sadzimy. Dbanie o ekologię jeszcze nigdy nie było takie proste :) Zajerestruj się bezpłatnie na www.Posadzimy.pl już teraz, posadź pierwsze firmowe drzewka i otrzymaj certyfikat potwierdzający sadzenie w kilka minut!

Psst! Po rejestracji czeka na Ciebie niespodzianka - sprawdź i przekonaj się :)

Umów się z nami na bezpłatną konsultację - na spotkaniu porozmawiamy o korzyściach z wdrożenia sadzenia drzew w Twojej Firmie, dopasujemy akcję drzew pod Twoje potrzeby - a także chętnie odpowiemy na wszystkie pytania :)

Skontaktuj się z nami i zobacz, ile dobrego możemy zrobić dla Twojej firmy - i polskich lasów :)

kontakt@posadzimy.pl

Dyskusja

347936
posadzonych przez nas drzew