Ekologia

Środowisko naturalne a nasze zdrowie

28 czerwca, 2022 | Daria Niezabitowska

Dobrze wiemy, że środowisko jest dla nas bardzo ważne - można powiedzieć, że nawet najważniejsze. Czemu? Ponieważ ma duży wpływ - na nas i na nasze zdrowie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Może na co dzień nie jest to dla nas widoczne, ale zagłębiając się w tematykę można zauważyć powiązania między złym stanem środowiska naturalnego a np. chorobami układu oddechowego. Środowisko, w którym żyjemy, poziom zanieczyszczenia i wpływ zmian klimatycznych są istotne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. 

Środowisko a zdrowie fizyczne

Nasz planeta zapewniła nam idealne miejsce do życia z czystym powietrzem i wodą. Niestety ingerencja człowieka w środowisko wpłynęła na naturalną harmonie naszego ekosystemu. Według Europejskiej Agencji Środowiska na nasze zdrowie ma wpływ przede wszystkim zanieczyszczenie powietrza, zmiany klimatu i narażenie na niebezpieczne chemikalia. Zadajemy więc pytanie - jak bardzo poważna jest skala problemu? Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że zanieczyszczenie powietrza zwiększa zachorowalność i umieralność na choroby sercowo-naczyniowe, jak również choroby układu oddechowego i raka płuc. Szczególnie narażone są osoby starsze, kobiety w ciąży, dzieci oraz na osoby, które zmagają się już z chorobami współistniejącymi. Raport Air quality in Europe – 2021 report wskazuje na pył zawieszony jako przyczynę ponad 307 tysięcy przedwczesnych zgonów w Europie w 2019 roku. Drugim istotnym zagrożeniem jest ekspozycja dwutlenkiem azotu, który doprowadził do 40 400 przedwczesnych zgonów, natomiast 16 800 zgonów powiązano z ekspozycją na ozon. Godnym uwagi jest fakt, że porównaniu do danych z 2005 roku ilość przedwczesnych zgonów zmalała o 33%, chociaż wciąż jest ona na wysokim poziomie. 

Środowisko a zdrowie psychiczne 

Jak zanieczyszczenie i zmiana klimatu mogą w rzeczywistości wpływać na dobrostan naszego zdrowia psychicznego? Nieodpowiednie warunki życia powiązane ze złym stanem naszego środowiska są czynnikami stresogennymi. Są nimi na przykład rosnące temperatury, powodzie, susze, wzmożone ryzyko rozpowszechniania chorób zakaźnych, brak dostępu do wody pitnej. Te wszystkie elementy wpływają na zmiany w samopoczuciu i wystąpienie stresu. Obecnie w języku potocznym zaczął być popularny termin depresji klimatycznej. Jest ona powiązana z lekiem przed niepewną przyszłością i zbliżającą się katastrofą klimatyczną.[1]  

Środowisko to nasze wspólne dobro - dbaj o nie razem z Posadzimy.pl :)

W Posadzimy.pl chcemy wspólnie z Wami dołożyć swoją cegiełkę na rzecz poprawy środowiska! Robimy to przez sadzenie nowych drzew w naszych lasach! I Ty też możesz nam w tym pomóc! Jak to zrobić? Jest to niezwykle proste - ty klikasz, my sadzimy! Zasadziliśmy już ponad 250 tysięcy drzew w Polsce - i ta liczba ciągle rośnie! W naszym systemie wystarczy wybrać liczbę drzew, które chcesz posadzić, dokonać szybkiej płatności online, a następnie odebrać certyfikat potwierdzający sadzenie! Przygotowujemy sadzonkę, znajdujemy odpowiednie miejsce i sadzimy.

I Twoja Firma może dołączyć do grona niezwykłych firm, które wspierają polskie lasy! Drzewa sadzimy dwa razy w roku, zgodnie z naturalnym cyklem wegetacyjnym, ale certyfikaty sadzeń możesz generować cały rok! Sprawdź, jakie to proste!

Źródła:
https://www.eea.europa.eu//publications/air-quality-in-europe-2021
[1] https://publikacje.pan.pl/Content/119780/PDF/12_Michalak.pdf

Autor wpisu
Daria Niezabitowska

Masz pytania?

Wiadomość wysłana poprawnie

Hej!

Dziękujemy za Twoją wiadomość, odpiszemy najszybciej jak to możliwe! W oczekiwaniu na naszą wiadomość polecamy spacer po lesie, lub zajrzenie na naszego bloga – czeka tam na Ciebie wiele ciekawych inspiracji i pomysłów na to, jak Ty możesz z nami sadzić drzewa! 🙂

Wspaniałego dnia!
Team Posadzimy.pl

Podobne wpisy

CSR
18 października, 2022
CSR a ESG – czyli jak wygląda ekologiczna działalność firm

Dobrze wiemy, że środowisko jest dla nas bardzo ważne - można powiedzieć, ...

PRZECZYTAJ WPIS
CSR
15 marca, 2022
Posadzimy.pl – gdzie sadzimy drzewa?

Dobrze wiemy, że środowisko jest dla nas bardzo ważne - można powiedzieć, ...

PRZECZYTAJ WPIS
CSR
3 lutego, 2023
Sadzenie cykliczne drzew w Posadzimy.pl

Dobrze wiemy, że środowisko jest dla nas bardzo ważne - można powiedzieć, ...

PRZECZYTAJ WPIS