Smog w polskich miastach – wpływ na nasze zdrowie

< powrót do listy wpisów

W związku z Międzynarodowym Dniem Czystego Powietrza (7 września) zwracamy uwagę na to - czemu ten dzień w ogóle ma miejsce. Ma on na celu zwiększenie świadomości społeczności na ogromny problem, z jakim walczą polskie miasta. Mówimy oczywiście o problemie smogu i zanieczyszczenia powietrza! Niestety polskie miasta wciąż utrzymują się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych na świecie! To nie tylko wielkie aglomeracje, takie jak Warszawa, Wrocław i Kraków, ale także mniejsze miejscowości - Nowy Targ, Nowa Ruda, Pszczyna i Nowy Sącz! I nie mówimy tutaj o sporadycznym kontakcie ze smogiem - mieszkańcy wymienionych miast narażeni są na długotrwałe zanieczyszczenie powietrza!

Skąd wziął się smog w miastach?

Przez zwiększoną emisję przemysłową, transport oraz spalanie w domach, poziom zanieczyszczenia w wielu dużych miastach znacznie przekracza wytyczne WHO dotyczące jakości powietrza. Następnie w wyniku mieszania się powietrza ze spalinami w warunkach zwiększonej wilgotności powstaje zjawisko smogu. A największe zanieczyszczenie i smog pojawia się w miastach, które znajdują się na obniżonym terenie! Jednym z najważniejszych źródeł zanieczyszczeń i smogu w Polsce są gospodarstwa domowe przez ogrzewanie za pomocą węgla i innych paliw stałych. Oprócz gospodarstw ogromny wpływ ma także przemysł, a w szczególności duże zakłady przemysłowe, huty i elektrownie cieplne.

Smog w miastach - wpływ na nasze zdrowie

Według Europejskiej Agencji Środowiska zanieczyszczenie powietrza to jedno z największych zagrożeń dla naszego zdrowia! Jak bardzo poważna jest skala problemu? Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że zanieczyszczenie powietrza zwiększa zachorowalność i umieralność na choroby sercowo-naczyniowe, jak również choroby układu oddechowego i raka płuc. Szczególnie narażone są osoby starsze, kobiety w ciąży, dzieci oraz na osoby, które zmagają się już z chorobami współistniejącymi. Raport Air quality in Europe – 2021 report wskazuje na pył zawieszony jako przyczynę ponad 307 tysięcy przedwczesnych zgonów w Europie w 2019 roku. Drugim istotnym zagrożeniem jest ekspozycja dwutlenkiem azotu, który doprowadził do 40 400 przedwczesnych zgonów. Natomiast 16 800 zgonów powiązano z ekspozycją na ozon. 

Posadź naturalny filtr powietrza - drzewa!

Jako jedną z najważniejszych funkcji drzew, zwłaszcza w przestrzeni miejskiej, wymienia się poprawę jakości środowiska. Odbywa się to przez oczyszczenie powietrza ze szkodliwych gazów, pyłów i dwutlenku węgla, a zarazem dostarczanie tlenu. Spróbujmy być częścią pozytywnej zmiany i zróbmy pierwszy krok w kierunku ratowania naszej planety - dajmy szansę drzewom! Jeśli Ty także chcesz dołożyć swoją cegiełkę do tej inicjatywy - w naszym systemie jest to niezwykle proste - ty klikasz, my sadzimy! Każde działanie ma znaczenie i każde drzewo robi różnice! Dołącz do tych, dla których polskie lasy mają znaczenie. Drzewa sadzimy dwa razy w roku, zgodnie z naturalnym cyklem wegetacyjnym, ale certyfikaty sadzeń możesz generować cały rok!

I Twoja firma - także może dołączyć do grona niezwykłych firm i osobistości, które wspierają polskie lasy! Sprawdź, jakie to proste!

Dyskusja

347933
posadzonych przez nas drzew