Bushcraft – co to i czy warto?

< powrót do listy wpisów

Umiejętności przetrwania w dziczy to jest coś, czym można pochwalić się w towarzystwie, może to być ciekawe rozpoczęcie rozmowy, a przede wszystkim - przydaje się to, gdy wyjedziesz na weekendowy wypad pod namiot! Coraz częściej uciekamy od wielkich miast, żeby odetchnąć świeżym powietrzem w naturze! A co się stanie, gdy do tego połączymy mocny survival? Bushcraft! A cóż to takiego? Dowiesz się poniżej! 

Co to jest bushcraft?

Słowo bushcraft brzmi tajemniczo prawda? :) Szybko rozwiążemy tę tajemnicę - jest to aktywność na świeżym powietrzu, a konkretnie w dziczy! Dla niektórych może to być także styl życia! Harcerze i pasjonaci survivalu już wiedzą o co chodzi. Jest to obcowanie z naturą, które sprawi, że poczujesz się jak ludy pierwotne. To niezwykłe zajęcie sprawdzi Twoją umiejętność przetrwania w dziczy i pokaże, jak to jest żyć w zgodzie z naturą! Przyda Ci się ucieczka przed cywilizacją i zgiełkiem miasta? Bushcraft może być rozwiązaniem! 

Jak bushcraftować jak pro?

Przede wszystkim - pozbądź się nowoczesnych narzędzi i wyposażenia. W bushcrafcie najważniejszy jest kontakt z naturą i umiejętność wykorzystania podstawowych narzędzi, żeby w niej żyć. Dokładnie - żyć. Celem nie jest tutaj przeżycie (tak jak w survivalu), ale nauka życia w świecie, do którego nie weszła cywilizacja. Umiesz zbudować schronienie, rozpalać ogień, gotować? Jeśli tak - super! Już masz wstęp do bushcraftu! Jeśli nie - lepiej przyswój tę wiedzę przed wyjściem w dzicz! :)

Co zabrać ze sobą?

Oczywiście - narzędzie wykonywać możemy z rzeczy znalezionych w dziczy, jednak warto wziąć ze sobą kilka przydatnych przedmiotów, które znacznie ułatwią nasz pobyt w lesie. Są to m.in. noże, łopatki, siekiery oraz krzesiwo kowalskie (wysoko węglowa stal oraz krzemień), koc i plecak, w którym wszystko spakujesz. Jeśli chodzi o ubiór - stawiaj głównie na rzeczy bawełniane i wełne, która ogrzeje Cię w trakcie chłodnych nocy. 

Bushcraft czy survival?

Jak wspomnieliśmy wyżej - w survivalu celem jest przeżycie, nauka technik przetrwania w sytuacjach kryzysowych. Natomiast w bushcrafcie najważniejszy jest kontakt z naturą i przyswojenie sobie umiejętności, które pozwolą nam żyć w dziczy kilka miesięcy, a nawet lat. Gdy w survivalu nauczymy się przetrwania i wydostania się z dziczy, w bushcrafcie będziemy chcieli spędzić jak najwięcej czasu w lesie! Warto jednak wspomnieć, że sztuka survivalu przydaje się w uprawianiu bushcraftu! 

A zanim wyruszysz w dzicz.... posadź drzewo! 🌳😊

Zanim spakujesz swój plecak i udasz się na niezapomnianą przygodę w lesie, zadbaj o to, żeby naszych drzew było jeszcze więcej! Jeśli chcesz dołożyć swoją cegiełkę do tej inicjatywy - w naszym systemie jest to niezwykle proste - ty klikasz, my sadzimy! Drzewa sadzimy dwa razy w roku, zgodnie z naturalnym cyklem wegetacyjnym, ale certyfikaty sadzeń możesz generować cały rok! Sprawdź, jakie to proste!

Dyskusja

162557
posadzonych przez nas drzew