Dzik – niedoceniany mieszkaniec polskich lasów

< powrót do listy wpisów

Dzik jest dziki, lecz czy dzik jest zły? My tak nie sądzimy! To cudowne leśne zwierzę niestety nazbierało niemało złych opinii, bardzo niesłusznie. Z racji swego sposobu poszukiwania pożywienia, dzik stał się wrogiem wielu rolników, którym ryje w polu niszcząc zasiewy. Jest duży, silny i szybki, przez co boimy się go nieco, gdy spotkamy na swojej leśnej ścieżce.

Jednakże czy nasze obawy są uzasadnione? Czy w relacji człowiek-dzik to na pewno dziki są zagrożenie? Sprawdźmy to dzisiaj, odkrywając niektóre tajemnice tego wspaniałego mieszkańca lasu.

Dlaczego tak boimy się dzików

Już wspomniana trudna relacja rolników z dzikami ma duże znaczenie w budowaniu naszych relacji z tym zwierzęciem. Zrozumiałe, że rolnicy chcą chronić swoje uprawy, jednakże nie dajmy się przekonać, że dzik to nasz wróg. One jedynie podążają za pożywieniem, które oczywiście łatwiej im znaleźć na otwartych terenach, takich jak pola uprawne.  Dziki ryjące w poszukiwaniu pożywienia   Miłości do dzików nie promuje także przekaz kół łowieckich. Polowania na dziki w Polsce są legalne i odbywają się nawet w czasach pandemii. Powszechną jest opinia, że zwierząt tych jest za dużo na naszym terenie. Aktualnie populację dzika szacuje się na nieco ponad 200 tys. osobników, podczas gdy jeszcze 100 lat temu było to nieco ponad 15 tys. Na tak szybki wzrost liczebności wpływają trzy najważniejsze czynniki. Pierwszym był brak jakichkolwiek regulacji ochronnych gatunku przed latami 30 XX wieku. Następnie powstanie upraw wielopołaciowych ułatwiło dzikom zdobywanie pożywienia, co wpłynęło pozytywnie na ich rozmnażanie. Jednakże nie należy zapominać o trzecim czynniku, jakim jest sztuczne dokarmianie dzików, co często ma na celu zwiększenie populacji przeznaczonej do polowań.

Niezastąpiona rola dzików w lesie

Dziki pełnią niesamowicie ważną funkcję w ekosystemie leśnym. Ich niesamowicie wyczulony węch pozwala na wyszukiwanie smakowitych dżdżownic, małych gryzoni i larw owadów w poszyciu lasu. Właśnie tak znienawidzonym przez człowieka ryciem, spulchniają one ściółkę leśną i przyczyniają się do użyźniania gleby. Wcinają także nasiona roślin, dzięki czemu wraz ze swoimi odchodami przenoszą je na znaczne odległości i pomagają zachować bioróżnorodność swojego środowiska. Jako ssaki wszystkożerne, posilają się także szkodnikami, a także padliną czy chorymi ssakami, oczyszczając ekosystem. Dzik w biegu Nieco mniej pozytywną rolę, przynajmniej dla mrówek, odgrywa dzik, dbając o swoją higienę. Lubią one wytarzać się w mrowisku od czasu do czasu. Dzięki temu pozbywają się zanieczyszczeń ze swojej sierści, którą pracowite mrówki oczyszczają. Do tego zdobywają odstraszający insekty zapach kwasu mrówkowego. Niestety po takiej toalecie, mrowisko jest zniszczone i mrówki mają łapki pełne roboty.

Kilka ciekawostek o dzikach

Dziki to zwierzęta stadne, łączące się w grupy liczące nawet do 100 osobników. Życie w grupie to nie tylko większe bezpieczeństwo, ale także wspólne wychowywanie potomstwa oraz po prostu lepsza zabawa. Jako zwierzęta inteligentne lubią towarzystwo i nie najlepiej czują się, gdy są go pozbawione. Te leśne czyściochy mają swoje sposoby na insekty, brud i upał. Oprócz już wspomnianego tarzania się w mrowiskach, dziki uwielbiają kąpiele błotne. Tak zwane babrzysko to idealne miejsce, by się ochłodzić i po prostu popluskać. Natomiast w celu ochrony przed urazami mechanicznymi oraz insektami, dziki ocierają się o pnie drzew, zbierając w ten sposób żywicę na sierści. Tak utworzona zbroja nazywana jest usmołem. Dzik zażywający ochłody w kąpieli błotnej Dziki to duże silne zwierzęta, osiągające masę do nawet 300 kg wśród samców, umiejące się rozpędzić do prędkości aż 50 km/h — prędkość zdecydowanie nieosiągalna dla nas, nawet podczas naładowanej adrenaliną ucieczki. Co więcej, dzik może biec kłusem, galopem lub skokami, a to robi jeszcze większe wrażenie. Młode dzika wzbudzają jednak zdecydowanie bardziej pozytywne odczucia. Maluchy, czyli warchlaki, nie odstępują dorosłych na krok, od których uczą się leśnego życia. Młode mogące pochwalić się pasiastym futerkiem, nazywane są pasiakami i nie da się zaprzeczyć, że taki wdzianko tylko dodaje im uroku.

Chrońmy dzika i jego las

Niestety we współczesnej Europe dziki zostały niemal wytrzebione w wielu krajach, jak np. w Austrii, Szwajcarii, Danii, Niemczech czy Szwecji. Aktualnie podejmuje się działania na odbudowanie populacji dzika, jednakże zajmie to długie dziesięciolecia. Warchlak dzika Dzikom zagrażają nie tylko polowania, lecz także wycinka lasów oraz zubożenie ekosystemów, które je żywią. Dlatego niezwykle ważnym jest działanie na rzecz zachowania leśnych ustroni, aby nasze piękne dzikie zwierzęta mogły cieszyć nas i następne pokolenia. Nie bójmy się dzika, polubmy go i pomóżmy mu żyć wolno i szczęśliwie.  Z nami możesz zasadzić kawałek lasu, gdzie dzikie zwierzęta znajdą swoje miejsce, a las nie będzie oddany do wycinki. Odwiedź na Posadzimy.pl by dowiedzieć się więcej i pomóc dzikom razem z nami.

Dyskusja

242636
posadzonych przez nas drzew