Jedzenie śmieci to nowy, proekologiczny styl życia? Czym tak naprawdę jest freeganizm, o którym ostatnio zrobiło się tak głośno? Wraz ze wzrostem świadomości konsumentów na temat marnowania jedzenia oraz potrzeby na ekologiczne rozwiązania powstał całkiem kontrowersyjny freeganizm! Kontrowersyjny - dla niektórych. Bo freeganizm trzeba zrozumieć i sięgnąć głębiej w istotę tego ruchu. Na pierwszy rzut oka ten ruch może wywoływać odrazę - ale czy słusznie? Dowiedz się, czym jest freeganizm, kim są freeganie i sprawdź, czy jest to styl dla Ciebie!
Czym jest freeganizm?
No właśnie... w dużym skrócie jest to jedzenie żywności. która została wyrzucona. Jednak to zbyt płytkie wytłumaczenie, które z góry może zniechęcić większość czytelników. Oczywiście jest to prawda - freeganie przeszukują śmietniki w celu poszukiwania jedzenia. Jednak ważna jest intencja, jaka stoi za ich działaniami - jest to sprzeciwienie się panującemu konsumpcjonizmowi i marnowaniu jedzenia. Freeganie nie przeszukują śmietników z powodu złej sytuacji finansowej - przeszukują je, ponieważ nie chcą przykładać ręki do marnowania jedzenia. Zatem zamiast kupować w marketach - szukają w kontenerach postawionych w pobliżu. Bo markety każdego dnia muszą niestety pozbywać się wielu produktów, które nie zostały sprzedane.
Jak żyje freeganin?
Freeganie - lub jak siebie nazywają "kontenerowcy" wyruszają na nocne wypady - tzw. skipy ukierunkowane na przeszukiwanie zawartości śmietników. Jednak warto zauważyć, że freeganie nie jedzą zepsutego jedzenia - wybierają jedynie produktu, które są zdatne do spożycia. Skąd zatem w śmietnikach jedzenie, które nie jest zepsute? Markety wyrzucają wiele produktów - nie tylko te po terminie ważności (chociaż i te czasami mogą być dobre do spożycia). A powodów do wyrzucenia jest wiele - mogą być to zwroty, reklamacje, wymiana asortymentu, czy też zmiana opakowań produktu na nową szatę graficzną.
Freeganie dostrzegają wielką wartość w dzieleniu się z innymi, a także w poczuciu wspólnoty. Dlatego media społecznościowe są pełne grup osób, które angażują się w freeganizm. Tam właśnie możliwa jest wymiana posiłków, czy produktów, które nie zdołamy sami zjeść. Znajdują się tam także rady na temat tego stylu życia, co można zrobić lepiej, czego unikać w trakcie "łowów".
Ekologiczny ruch czy sposób na zaoszczędzenie?
W sumie i to, i to :) Główną intencją stojącą za freeganizmem jest oczywiście troska o środowisko i sprzeciw wobec marnowania żywności. Jednak nieuniknionym dodatkiem, a nawet korzyścią jest aspekt oszczędzania! Mimo rosnących cen, produktów wyrzuca się tyle samo! W kontenerach można znaleźć wiele towarów, które z pewnością zaspokoją podstawowe potrzeby kontenerowca - są to m.in. owoce, warzywa, nabiał, pieczywo, a nawet słodycze. To co? Chcesz wypróbować ten styl życia?
A zanim wyruszysz na skip.... posadź drzewo!
Zanim udasz się pod osłoną nocy w poszukiwaniu jedzenia, zadbaj o to, żeby naszych drzew było jeszcze więcej! Jeśli chcesz dołożyć swoją cegiełkę do tej inicjatywy - w naszym systemie jest to niezwykle proste - ty klikasz, my sadzimy! Drzewa sadzimy dwa razy w roku, zgodnie z naturalnym cyklem wegetacyjnym, ale certyfikaty sadzeń możesz generować cały rok! Sprawdź, jakie to proste!
Podobne wpisy
Jedzenie śmieci to nowy, proekologiczny styl życia? Czym tak naprawdę jest fr...
PRZECZYTAJ WPISJedzenie śmieci to nowy, proekologiczny styl życia? Czym tak naprawdę jest fr...
PRZECZYTAJ WPISJedzenie śmieci to nowy, proekologiczny styl życia? Czym tak naprawdę jest fr...
PRZECZYTAJ WPIS