Ekologia

Zero waste – czyli jak?

4 lipca, 2022 | Daria Niezabitowska

W erze konsumpcjonizmu zaczęliśmy bardziej zwracać uwagę na nasze działania, co jemy, co kupujemy i jak nasze życie wpływa na planetę. W odpowiedzi na zwiększoną świadomość na temat stanu środowiska powstał styl życia zero waste! Zero waste... czyli jak? Czy bycie zero waste jest w ogóle możliwe w świecie, którym wciąż rządzi plastik? Jeśli tak - to jak zainicjować ten styl w swoim codziennym życiu? Zastanawiamy się - ale także odpowiadamy! Sprawdź, czy styl zero waste lub chociaż less waste jest dla Ciebie!

Zero waste - co to jest?

Zero waste - czyli zero odpadów, bez śmiecenia, zero śmieci, niemarnowanie - nieważne jak tłumaczysz, cel jest ten sam - troska o środowisko! Ten styl życia polega na ograniczeniu zużywania zasobów, śmiecenia oraz konsumpcji. Jaki jest sens w przejściu na życie zero waste? Głównym celem ma być zmniejszenie naszego wpływu na zanieczyszczenie środowiska. Definicja Zero Waste przyjęta przez ekspertów w tym temacie - Zero Waste International Alliance brzmi: "Zero Waste to ochrona wszystkich zasobów poprzez odpowiedzialną produkcję, konsumpcję, ponowne wykorzystanie i odzyskiwanie wszystkich produktów, opakowań i materiałów, bez ich spalania, oraz bez zrzutów do ziemi, wody lub powietrza, które zagrażają środowisku lub zdrowiu ludzkiemu." Czyli - odpowiedzialnie dokonujemy zakupów, odpadamy zamieniamy w zasoby i dbamy o to, jak nasze działania wpływają na środowisko! Osiągnięcie naprawdę zerowej ilości odpadów może być bardzo ciężkie - ale warto próbować! Bo jest warto! :)

Zasada 5R - czyli jak żyć zero waste?

Zasada 5R to 5 najważniejszych zasad, którymi osoby przechodzące na życie bez śmieci mogą, a nawet powinny się kierować. Zasady ułatwiają przejście na minimalistyczne życie oraz ograniczenie konsumpcji. 

Refuse (odmawiaj) - staraj się odmawiać przedmiotów, które wiesz, że szybko wylądują w koszu, np. jednorazowe opakowania torby, próbki produktów, słomki, serwetki czy ulotki.
Reduce (ograniczaj) - kupuj jedynie przedmioty, które naprawdę potrzebujesz, żyj minimalistyczne i dokonuj świadomych zakupów.
Reuse (wykorzystaj ponownie) - staraj się dać nowe życie przedmiotom, które są do wyrzucenia np. z pustego słoika zrób świeczkę, szklankę lub pojemnik na owsiankę, czy płatki.
Recycle (recyklinguj) - jeśli już są jakieś odpady, segreguj je - podziel je na szkło, metal i tworzywa sztuczne, papier i bioodpady.
Rot (kompostuj) - pomyśl z czego można stworzyć wartościowy, naturalny nawóz. Nadają się do tego odpady organiczne, np. resztki jedzenia!

... i szóstą, dodatkową zasadą (tak, żeby nie było zbyt łatwo :) ) jest Repair, czyli naprawiaj. Zasada odnosi się m.in. do ubrań, zabawek - rzeczy, które jesteśmy w stanie wyrzucić przy minimalnym uszkodzeniu. Zamiast wyrzucać, możemy naprawiać! :)

Czy kuchnia może być zero waste?

Bez wątpienia kuchnia to miejsce, gdzie wyrzucamy najwięcej odpadów! Co zrobić, żeby w Twojej kuchni ograniczyć marnowanie? Trzeba zwrócić uwagę na to co wyrzucamy - racjonalne gospodarowanie odpadami to klucz! Co możesz wprowadzić w swoje życie:

 • Kupuj produkty z długą datą ważności w celu uniknięcia marnowania jedzenia.
 • Nie kupuj niepotrzebnych produktów. 
 • Niech woda z kranu nie będzie Ci straszna - nadaje się do picia! Spróbuj i zrezygnuj z plastikowych butelek! :)
 • Kupuj produkty w opakowaniach odnawialnych, np. ze szkła!
 • Mrożenie! Za dużo jedzenia? Spróbuj je zamrozić i zjeść w innym czasie! :)

Łazienka w stylu zero waste

Łazienka może być zero waste! Coraz więcej sklepów oferuje artykuły proekologiczne! 

 • Plastikowe szczoteczki to przeżytek - drewniane szczoteczki są na topie!
 • Szampon w kostce, a do tego w kartonowym opakowaniu? Jesteśmy na tak!
 • Kubek menstruacyjny może być dobrym zamiennikiem na tampony i podpaski.
 • W łazience też oszczędzaj wodę - używaj kubka do mycia zębów.
 • Wielorazowe maszynki do golenia to must-have!

Podróż bez śmiecenia

 • Nie drukuj biletu - na szczęście mamy elektroniczne bilety!
 • Plastikowe butelki z wodą zamień na bidon!
 • Pociąg zamiast samolotu, autobusu na dalsze podróże! 
 • Komunikacja miejska lub rower zamiast samochodu na podróż po mieście! 

Może bycie całkowicie zero waste nie jest w 100% możliwe, ale zawsze less waste jest lepsze dla naszego środowiska! Według danych Eurostat (Europejskiego Urzędu Statystycznego) mieszkańcy Unii Europejskiej wytworzyli w 2020 średnio 505 kilogramów odpadów na osobę! Możesz zmniejszyć tą liczbę wprowadzając małe zmiany w swoim życiu. Każda czynność ma znaczenie! :)

Posadź drzewka z Posadzimy.pl!

Każde działanie ma znaczenie i każde drzewo robi różnice! Posadź drzewo z Posadzimy.pl i dołóż swoją cegiełkę do do odbudowy lasów! Dołącz do tych, dla których polskie lasy mają znaczenie. Zasadziliśmy już ponad 100 tysięcy drzew w Polsce - i ta liczba ciągle rośnie! Posadź drzewo dla siebie, na prezent lub dla swojej firmy! 

Ty klikasz – my sadzimy – drzewa zrobią już resztę!
Kliknij i sprawdź, jakie to proste!

Autor wpisu
Daria Niezabitowska

Masz pytania?

Wiadomość wysłana poprawnie

Hej!

Dziękujemy za Twoją wiadomość, odpiszemy najszybciej jak to możliwe! W oczekiwaniu na naszą wiadomość polecamy spacer po lesie, lub zajrzenie na naszego bloga – czeka tam na Ciebie wiele ciekawych inspiracji i pomysłów na to, jak Ty możesz z nami sadzić drzewa! 🙂

Wspaniałego dnia!
Team Posadzimy.pl

Podobne wpisy

Case studies
14 czerwca, 2023
Las Rossmanna. Zobacz, jak marka sadzi drzewa z Posadzimy.pl!

W erze konsumpcjonizmu zaczęliśmy bardziej zwracać uwagę na nasze działania...

PRZECZYTAJ WPIS
Biznes
31 sierpnia, 2022
Konkurs i sadzenie drzew – 2000 nowych drzew dzięki PayU!

W erze konsumpcjonizmu zaczęliśmy bardziej zwracać uwagę na nasze działania...

PRZECZYTAJ WPIS
Ekologia
20 czerwca, 2021
Lasy – dobro wspólne czy własność prywatna?

W erze konsumpcjonizmu zaczęliśmy bardziej zwracać uwagę na nasze działania...

PRZECZYTAJ WPIS