Ekologia

Miasto zielone – czyli jakie?

26 lipca, 2022 | Daria Niezabitowska

Kochamy widzieć i odwiedzać miasta pełne zieleni! Parki mogą być naszym małym skrawkiem natury oraz miejscem do odpoczynku i wyciszenia się w gęsto zabudowanej przestrzeni miejskiej. Każdy zielony element w mieście wyróżnia się, ale zarazem upiększa wygląd krajobrazu miejskiego! I miasto zielone to sprawa nieprzypadkowa! Projektowanie przestrzeni miejskiej zazwyczaj uwzględnia tereny zielone - bo jest to korzystne! Zarówno dla nas, jak i dla miasta! Zobacz, czym jest idea green city!

Green city - co to jest?

Green city, czyli miasto zielone jest ideą, która ukierunkowana jest na przekształcenie przestrzeni miejskiej na bardziej ekologiczną - z wykorzystaniem terenów zielonych. Ta idea wiąże się z poprawą jakości życia mieszkańców oraz ma charakter ekologiczny związany z zmniejszeniem zanieczyszczenia. Dodatkowo wpływa ona na zaprojektowanie i rewitalizacje przestrzeni w taki sposób, aby uwzględniać zieleń, ale także ekologiczne rozwiązania. Polega także na stworzeniu miasta zrównoważonego, który łączy i optymalizuje działania proekologiczne.

Czemu miasto zielone jest nam potrzebne?

Wdrażanie zrównoważonego zielonego miasta ma kilka funkcji - oczywiście ekologiczne, ale także techniczne i zdrowotne! Niestety w miastach mamy do czynienia z wyspami ciepła, w których występuje wyższa temperatura niż na terenach w okolicach miast. Rozwiązaniem na to są tereny zielone! Zadrzewienie wpływa na obniżenie temperatury, przechwytuje promienie słoneczne i zwiększa poziom zacienienia. Jest to także sposób na infiltracje wód opadowych oraz tłumienie hałasu. Jeśli chodzi o nasze zdrowie i samopoczucie - tereny zielone wpływają na estetykę przestrzeni oraz są miejscem do odpoczynku i rekreacji!

Zielony Wiedeń

Wiedeń plasuje się wysoko w rankingu najbardziej zielonych miast na świecie. Co wpływa na tak wysoką pozycje i świetny tytuł? Prawie połowa powierzchni miasta to tereny zielone - m.in. parki i łąki. Jakby tego było mało - ekologiczne źródła generują 30% energii zasilającej miasto ! I władze miasta się nie zatrzymują - co chwila podejmowane są nowe inicjatywy ekologiczne, które mają wpłynąć na stan powietrza w Wiedniu. Wdrażane zostały także programy, które na celu mają dekoracje fasad domów i budynków poprzez ich zazielenienie! 

A w Polsce? Zielony Sopot!

Nieprześcignionym liderem w naszym kraju w zakresie terenów zielonych jest zdecydowanie Sopot! To właśnie w tym nadmorskim mieście tereny zielone stanowią około 60% powierzchni. Spacer po tak zielonym mieście to sama przyjemność, a także zdrowie! 

Fot. Visit Sopot

Zielone słupy w Warszawie!

Fot. Warexpo, Ewelina Lach

Zarząd zieleni miasta w Warszawie zrealizował ciekawą i nietypową kampanię outdoorową - z zielonymi słupami! W przezroczystych słupach reklamowych "zasadzono" różne roślinki - bluszcze, paprocie i trawy.

Popularne lasy w słoikach musiały być inspiracją do stworzenia takiej kreacji - która wygląda jak powiększona, kilkumetrowa wersja takich słoiczków! Jednak te nie są przeznaczone do dekoracji naszych domów - a raczej ulic Warszawy! Słupy pojawiły się w trzech miejscach na ul. Marszałkowskiej przy metrze Świętokrzyska, w okolicy TR Warszawa oraz na Placu Trzech Krzyży przy Ministerstwie Gospodarki. Wszystkie te miejsca znajdują się w centrum Warszawy i uświetniają przestrzeń miejską! Słoje postawione w październiku miały być wspomnieniem lata i dodawać zieleni do miasta przy królujących w tym okresie barwach jesieni. 

Zielone automaty paczkowe Allegro

Fot. Allegro.eu

Jak idealnie wtopić się w przestrzeń miejską? Allegro ma na to odpowiedź! Zielone automaty paczkowe postawione przez allegro zasilane są energią ze źródeł odnawialnych, a do tego posiadają czujniki jakości powietrza! I to nie wszystko! Dodatkowo niektóre z maszyn obsadzone są także roślinami - żeby jeszcze bardziej dopasować się w krajobraz miejski!

A w naturze... posadź drzewa z Posadzimy.pl :)

A żeby w naszym naturalnym środowisku było jeszcze więcej drzew - posadź je z Posadzimy.pl! ;) Jeśli chcesz dołożyć swoją cegiełkę do tej inicjatywy - w naszym systemie jest to niezwykle proste - ty klikasz, my sadzimy! Drzewa sadzimy dwa razy w roku, zgodnie z naturalnym cyklem wegetacyjnym, ale certyfikaty sadzeń możesz generować cały rok! Sprawdź, jakie to proste!

Źródło: Anna Hulicka, Miasto zielone miasto zrównoważone. Sposoby kształtowania miejskich terenów zieleni w nawiązaniu do idei Green City, 2015

Autor wpisu
Daria Niezabitowska

Masz pytania?

Wiadomość wysłana poprawnie

Hej!

Dziękujemy za Twoją wiadomość, odpiszemy najszybciej jak to możliwe! W oczekiwaniu na naszą wiadomość polecamy spacer po lesie, lub zajrzenie na naszego bloga – czeka tam na Ciebie wiele ciekawych inspiracji i pomysłów na to, jak Ty możesz z nami sadzić drzewa! 🙂

Wspaniałego dnia!
Team Posadzimy.pl

Podobne wpisy

Case studies
13 lipca, 2022
Przyjemne z pożytecznym – czyli Twój event i sadzenie drzew

Kochamy widzieć i odwiedzać miasta pełne zieleni! Parki mogą być naszym ma...

PRZECZYTAJ WPIS
CSR
27 października, 2022
Jak wykorzystać zimowe okazje do sadzenia drzew w Twojej firmie?

Kochamy widzieć i odwiedzać miasta pełne zieleni! Parki mogą być naszym ma...

PRZECZYTAJ WPIS
CSR
30 stycznia, 2023
5 korzyści ze strategii zrównoważonego rozwoju i CSR w Twojej firmie

Kochamy widzieć i odwiedzać miasta pełne zieleni! Parki mogą być naszym ma...

PRZECZYTAJ WPIS