Ekologiczne biuro – 5 prostych kroków dla Twojej firmy

< powrót do listy wpisów

Małe zmiany mają duży wpływ na nasze środowisko. Każdy z nas pewnie słyszał tę myśl. Jednak czy nie byłoby pomocne dowiedzieć się, jakie to małe zmiany mogą być? Właśnie dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik, jak i Twoje biuro może przyczynić się do zmian na lepsze. Każda firma, mała czy duża, może wprowadzić kilka prostych ulepszeń w swoim codziennym funkcjonowaniu. Dzięki nim planeta nieco odetchnie, a firma zmniejszy swój ślad węglowy. Brzmi dobrze? To zaczynamy! Oto 5 prostych kroków na ekologiczne biuro dla Twojej firmy.

1. Ograniczamy drukowanie

Wszyscy od dawna wiemy, że drukowanie powinno się ograniczyć do niezbędnego minimum. Jednak kto z nas nie jest winny sporadycznego drukowania, bo tak wygodniej? Bo się lepiej czyta na papierze niż na ekranie? Rozumiemy, całodzienne siedzenie przed komputerem daje się we znaki, a kilka stron prezentacji wydrukowanych na spotkanie przecież nie zaszkodzi. Niestety, jeśli by zliczyć ilość kartek zużywanych niepotrzebnie każdego miesiąca, mogłoby się okazać, że jednak zaszkodzi. Zresztą drukowanie to nie tylko zużycie papieru, lecz także tuszu czy energii. Szybka notatka z najważniejszych punktów czy wiadomości czytane na ekranie to małe zmiany, które musimy wszyscy wprowadzić.

2. Odkładamy jednorazowe produkty

Wygoda jednorazowych kubków, pojemników czy sztućców jest niezaprzeczalna. Kto ma czas, siłę i przede wszystkim ochotę zmywać podczas zapracowanego dnia w biurze. Może jednak patrzymy na to ze złej strony? Jasne, zmywanie nie należy do ulubionych zajęć większości z nas, lecz nie jest to fajna wymówka na chwilę przerwy? Można odetchnąć, porozmawiać ze współpracownikami i jednocześnie zadbać o zmniejszenie ilości produkowanych odpadów. Zadanie na jutro - przynieść ulubiony kubek do pracy i zacząć tylko z niego korzystać. A potem zarazić tą ideą pozostałych pracowników.

3. Plastikowe butelki na wodę vs. zero waste

Kolejnym rodzajem odpadów masowo tworzonych w biurach to plastikowe butelki. Te małe jak również te z dystrybutorów. Czy na pewno musimy korzystać z butelkowanej wody, zużywając tyle plastiku? Szczęśliwie większość polskich miast może się pochwalić dobrej jakości wodą pitną z wodociągów miejskich. Jeśli jednak nadal nie jesteśmy przekonani, dzbanek czy wielokrotnego użytku butelka z filtrem powinny załatwić sprawę. Tak oczyszczona woda jest w pełni bezpieczna i bardziej ekologiczna. By jeszcze zredukować ilość zużywanego plastiku, możemy zamiast standardowych filtrów używać ekologicznych, jak naturalny filtr węglowy z bambusa. Pamiętajmy, większość plastiku nie jest poddawana recyklingowi, a więc mniejsze zużycie wydaje się rozsądnym rozwiązaniem.

4. Segregacja śmieci to podstawa

Zamykając temat odpadów, poruszmy problem ich segregacji. Niestety pomimo jasnych wytycznych unijnych oraz krajowych, wiele gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw nadal nie prowadzi segregacji odpadów. Czasem to wynika z braku możliwości, gdy administrator budynku nie zapewnia takiego rozwiązania. Jednak często jest to po prostu kwestia przyzwyczajenia. Jak to przyzwyczajenia, da się je zmienić. Dedykowane kubły na każdy rodzaj odpadów to konieczność, a także bardzo łatwa zmiana, która powinna nastąpić w każdej firmie.

5. Carpooling, transport miejski lub rowerowy

Zamknijmy listę propozycją, która nie tylko dobrze wpłynie na klimat planety, ale może także biura. Wspólne podróżowanie do pracy jednym samochodem to mniej toksyn w powietrzu, za to więcej pieniędzy w naszych portfelach. Korzystanie z komunikacji miejskiej jest oczywistym plusem, jednak może tak na rower? To zdecydowanie najfajniejszy sposób transportu do pracy, który także zadba o nasze zdrowie i kondycję. Wspólne przejazdy, cykliczny serwis rowerowy sponsorowany przez firmę, a może weekendowy wypad na rowerach do lasu, posadzonego razem z Posadzimy.pl? Możliwości jest wiele, najtrudniej zacząć. Dlatego nie ma co czekać na wiosnę, zadbajmy o wysportowaną sylwetkę i czystsze powietrze już dziś! Ekologicznie razem

Dyskusja

305818
posadzonych przez nas drzew