Dokąd tupta jeż? Czyli jak pomóc jeżom przetrwać zimę.

< powrót do listy wpisów

Listopad to tylko z pozoru czas spokoju i sennej atmosfery. W tym miesiącu zwierzęta leśne robią, co mogą, aby jak najlepiej przygotować się do zimy. Zbieranie zapasów, szukanie ciepłego schronienia czy ostatnie chwile słodkiej rozpusty, by zapewnić sobie dostateczną warstwę tłuszczu w organizmie. Wszystkie te aktywności dotyczą zarówno zwierząt aktywnych w zimie, jak i tych hibernujących czy w lekkim letargu. Do których zalicza się jeż? Jakie dokładnie czyni przygotowania przed mrozami? I w końcu, jak możemy mu pomóc przetrwać zimę?

Kłujący hedonista

Jeże należą do zwierząt zapadających w głęboki sen zimowy, a więc mówimy tutaj o hibernacji. Aby się do niej dobrze przygotować, stawiają one na zapasy tłuszczu. W okresie przedzimowym jeże podwajają swoją masę ciała, oddając się ucztom z owadów, ślimaków, dżdżownic czy jajek. Ze średniej wagi około 1 kg jeż potrafi przytyć do 1,9 kg w zaledwie 3 tygodnie. To dopiero jest wynik iście olimpijski! Jeż w lesie

Czy budzić jeże?

Pod żadnym pozorem nie powinno się budzić ani nawet dotykać hibernujących jeży. Ich hibernacja jest na tyle głęboka, że obudzone mogą takiej przygody nie przeżyć. Nie należy ich także dotykać, gdyż może to spowodować stres prowadzący do wybudzenia lub nawet śmierci. Jeśli martwicie się, czy jeżykowi jest ciepło w zimie, to możemy Was uspokoić. Nie tylko dzięki zgromadzonemu tłuszczowi, lecz także puchatemu futerku rosnącemu między kolcami, jeże śpią, grzejąc się własnym ciałem.

Gdzie zimuje jeż?

Równie skrupulatnie jeże podchodzą do kwestii zakwaterowania w zimie. Przygotowują sobie domki z liści, patyków i innych materiałów, które znajdą na swoim terenie. Budownictwo to jednak nie jest ich najmocniejsza strona, dlatego z każdym dniem męczą się one coraz bardziej. Także przez nadprogramową wagę, specjalnie zebraną na tę okazję.

Jak pomóc jeżom przetrwać zimę

Aby jeże spokojnie przezimowały, mogą czasem potrzebować naszej pomocy. Oprócz pozostawienia ich w spokoju, gdy już rzeczywiście zapadną w sen zimowy, możemy je aktywnie wesprzeć. Po pierwsze, widząc buszujące jesienią jeże, oddalmy się od nich i dajmy im spokojnie zbierać zimowe zapasy. Po drugie... Domek dla jeża

Budujmy domki dla jeży

Idealnie, jeśli mieszkamy na działce lub mamy przyblokowy ogródek, jednak domki takie można także założyć w parkach czy lasach. Wystarczy kilka kawałków drewna, trochę liści i ciepła wyściółka organiczna, jak mech czy słoma. Z liści usypujemy kopczyk, który stabilizujemy drewnem. Do środka takiej norki wkładamy naszą wyściółkę. Możemy także pokusić się o bardziej zaawansowane rozwiązania, jak ten przedstawiony w filmiku. Pamiętajmy, aby domki czy kopczyki umieścić w miejscu oddalonych od ludzi i zwierząt, a także oczek wodnych. Jeże powinny w nich zimować nie niepokojone, a na wiosnę przywitamy obudzone jeże z radością.

Dyskusja

305818
posadzonych przez nas drzew