Śmieci w lesie – złe wspomnienie czy aktualny problem?

< powrót do listy wpisów

Czy śmiecenie w lesie to wciąż aktualny problem, o który musimy się martwić? Niestety tak - mimo zwiększonej świadomości na temat zanieczyszczenia środowiska, śmieci w lasach nie brakuje. Lasy Państwowe wydają rocznie około 20 mln złotych na sprzątanie śmieci. A jakie odpady trafiają do lasów? Przykro nam to mówić - ale wszystkie rodzaje. Od zwykłych śmieci z gospodarstw domowych przez sprzęty AGD i RTV, aż po samochody!

Jaka kara obowiązuje za wyrzucanie śmieci w lesie?

Na osoby, które z jakiegoś powodu zdecydowały się na wyrzucenie śmieci do lasu czeka kara, która może ich kosztować więcej niż miesięczna opłata za wywóź odpadów! Za to wykroczenie grozi kara aresztu lub grzywny - w wysokości do 5000 zł. Niestety wielu takich osób unika kary - bo po prostu nie są one przyłapane na gorącym uczynku, a często tego uczynku dokonują pod osłoną nocy. Zatem ani prawo, ani regulaminy na stanowią przeszkody dla ludzi, którzy chcą się w ten sposób pozbyć śmieci.

Co można zrobić, gdy trafi się na odpady w lesie?

Gdy jest to kilka mniejszych śmieci, zachęcamy do zebrania ich i wyrzucenia w przeznaczonym do tego miejscu! Mała rzeczy potrafią zdziałać cuda - wspólne działania na rzecz poprawy stanu naszych lasów zrobią wiele dla naszego środowiska! :) Jednak, gdy składowisko zdecydowanie przekracza nasze możliwości (zakładamy, że mało osób jest w stanie unieść pralkę) to możemy zgłosić to na policję lub do straży miejskiej lub jeśli jest to mniejsza miejscowość - do władz gminy.

Czemu śmieci w lesie są takie złe?

Przede wszystkim - jest to poważne zagrożenia dla funkcjonowania ekosystemu leśnego! Rozkładające się odpady są przyczyną przedostawania się toksycznych substancji do gruntu oraz pobliskich zbiorników wodnych. Dodatkowo, samozapłon śmieci mogą doprowadzić do poważnego pożaru lasu! Ważne jest także to, że las jest domem dla różnych zwierząt - a śmiecenie w nim utrudnia ich życie. Zwierzęta leśne mogą zjadać odpady, a także mogą zranić się kawałkami szkła lub metalu.

Nie śmieć - zasadź drzewo z Posadzimy.pl!

W Posadzimy.pl chcemy wspólnie z Wami dołożyć swoją cegiełkę na rzecz poprawy środowiska! Robimy to przez sadzenie nowych drzew w naszych lasach! I Ty też możesz nam w tym pomóc! Jak to zrobić? Jest to niezwykle proste - ty klikasz, my sadzimy! Zasadziliśmy już ponad 100 tysięcy drzew w Polsce - i ta liczba ciągle rośnie! W naszym systemie wystarczy wybrać liczbę drzew, które chcesz posadzić, dokonać szybkiej płatności online, a następnie odebrać certyfikat potwierdzający sadzenie! Przygotowujemy sadzonkę, znajdujemy odpowiednie miejsce i sadzimy.

I Ty - osobiście, lub firmowo - możesz dołączyć do grona niezwykłych firm i osobistości, które wspierają polskie lasy! Drzewa sadzimy dwa razy w roku, zgodnie z naturalnym cyklem wegetacyjnym, ale certyfikaty sadzeń możesz generować cały rok! Sprawdź, jakie to proste!

Dyskusja

209523
posadzonych przez nas drzew