Ekologia

Śmieci w lesie – złe wspomnienie czy aktualny problem?

11 sierpnia, 2022 | Daria Niezabitowska

Czy śmiecenie w lesie to wciąż aktualny problem, o który musimy się martwić? Niestety tak - mimo zwiększonej świadomości na temat zanieczyszczenia środowiska, śmieci w lasach nie brakuje. Lasy Państwowe wydają rocznie około 20 mln złotych na sprzątanie śmieci. A jakie odpady trafiają do lasów? Przykro nam to mówić - ale wszystkie rodzaje. Od zwykłych śmieci z gospodarstw domowych przez sprzęty AGD i RTV, aż po samochody!

Jaka kara obowiązuje za wyrzucanie śmieci w lesie?

Na osoby, które z jakiegoś powodu zdecydowały się na wyrzucenie śmieci do lasu czeka kara, która może ich kosztować więcej niż miesięczna opłata za wywóź odpadów! Za to wykroczenie grozi kara aresztu lub grzywny - w wysokości do 5000 zł. Niestety wielu takich osób unika kary - bo po prostu nie są one przyłapane na gorącym uczynku, a często tego uczynku dokonują pod osłoną nocy. Zatem ani prawo, ani regulaminy na stanowią przeszkody dla ludzi, którzy chcą się w ten sposób pozbyć śmieci.

Co można zrobić, gdy trafi się na odpady w lesie?

Gdy jest to kilka mniejszych śmieci, zachęcamy do zebrania ich i wyrzucenia w przeznaczonym do tego miejscu! Mała rzeczy potrafią zdziałać cuda - wspólne działania na rzecz poprawy stanu naszych lasów zrobią wiele dla naszego środowiska! :) Jednak, gdy składowisko zdecydowanie przekracza nasze możliwości (zakładamy, że mało osób jest w stanie unieść pralkę) to możemy zgłosić to na policję lub do straży miejskiej lub jeśli jest to mniejsza miejscowość - do władz gminy.

Czemu śmieci w lesie są takie złe?

Przede wszystkim - jest to poważne zagrożenia dla funkcjonowania ekosystemu leśnego! Rozkładające się odpady są przyczyną przedostawania się toksycznych substancji do gruntu oraz pobliskich zbiorników wodnych. Dodatkowo, samozapłon śmieci mogą doprowadzić do poważnego pożaru lasu! Ważne jest także to, że las jest domem dla różnych zwierząt - a śmiecenie w nim utrudnia ich życie. Zwierzęta leśne mogą zjadać odpady, a także mogą zranić się kawałkami szkła lub metalu.

Nie śmieć - zasadź drzewo z Posadzimy.pl!

W Posadzimy.pl chcemy wspólnie z Wami dołożyć swoją cegiełkę na rzecz poprawy środowiska! Robimy to przez sadzenie nowych drzew w naszych lasach! I Ty też możesz nam w tym pomóc! Jak to zrobić? Jest to niezwykle proste - ty klikasz, my sadzimy! Zasadziliśmy już ponad 100 tysięcy drzew w Polsce - i ta liczba ciągle rośnie! W naszym systemie wystarczy wybrać liczbę drzew, które chcesz posadzić, dokonać szybkiej płatności online, a następnie odebrać certyfikat potwierdzający sadzenie! Przygotowujemy sadzonkę, znajdujemy odpowiednie miejsce i sadzimy.

Twoja firma może dołączyć do grona niezwykłych firm i osobistości, które wspierają polskie lasy! Drzewa sadzimy dwa razy w roku, zgodnie z naturalnym cyklem wegetacyjnym, ale certyfikaty sadzeń możesz generować cały rok! Sprawdź, jakie to proste!

Autor wpisu
Daria Niezabitowska

Masz pytania?

Wiadomość wysłana poprawnie

Hej!

Dziękujemy za Twoją wiadomość, odpiszemy najszybciej jak to możliwe! W oczekiwaniu na naszą wiadomość polecamy spacer po lesie, lub zajrzenie na naszego bloga – czeka tam na Ciebie wiele ciekawych inspiracji i pomysłów na to, jak Ty możesz z nami sadzić drzewa! 🙂

Wspaniałego dnia!
Team Posadzimy.pl

Podobne wpisy

CSR
18 października, 2022
CSR a ESG – czyli jak wygląda ekologiczna działalność firm

Czy śmiecenie w lesie to wciąż aktualny problem, o który musimy się martwi...

PRZECZYTAJ WPIS
Case studies
9 sierpnia, 2022
Higiena Serwis – sadzenie drzew za zakupy

Czy śmiecenie w lesie to wciąż aktualny problem, o który musimy się martwi...

PRZECZYTAJ WPIS
Biznes
25 października, 2021
Historia CSR, czyli geneza etycznego biznesu

Czy śmiecenie w lesie to wciąż aktualny problem, o który musimy się martwi...

PRZECZYTAJ WPIS