Drzewka i inne rośliny – jak o nie dbać w ogrodzie

< powrót do listy wpisów

W naszym poprzednie wpisie pisaliśmy o tym, jak samemu sadzić drzewa (przeczytasz go tutaj)! Po sadzeniu przychodzi czas na pielęgnacje naszych małych, a także już tych dużych roślinek! Jak dbać o drzewka na działce i w ogrodzie - dowiesz się poniżej! Miłej lektury i powodzenia dla początkujących ogrodników! :) Pamiętaj, że każde drzewo ma swoje własne potrzeby i wymaganą pielęgnacje - my przedstawimy Ci jedynie podstawowe czynności pielęgnacyjne! 

Przycinanie drzewek 

W naturze drzewka radzą sobie wyśmienicie, w naszym ogrodzie możemy pomóc roślinom w prawidłowym wzroście. Dzięki przycinaniu możemy osiągnąć odpowiedni kształt drzewa, usunąć gałęzie, które wychodzą poza ogrodzenie lub dosięgają linii elektrycznych. Prawidłowa pielęgnacja może także wpłynąć na zmniejszenie ryzyka chorób rośliny. Przycinać drzewka i usuwać martwe gałęzie możemy cały rok, jednak najlepiej przeczekać zimowe dni, żeby nie osłabić odporności rośliny. (terminy mogą się różnić w zależności od kondycji i gatunku drzewa). 

Nawożenie drzewek

Niektóre drzewka, które nie występują w swojej naturalnej glebie mogą potrzebować małego wspomagacza. Nawóz może zapewnić roślinkom, zwłaszcza drzewom owocowym składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego wzrostu, których nie znajdą w nienaturalnych dla nich środowisku. Warto jednak zadbać o warunki życia drzewek i dostępu do powietrza, wody i składników odżywczych w glebie - może okazać się, ze nawóz okaże się niepotrzebny! :) Posadzenie drzewa w pobliżu kostki lub betonu może sprawić, że początkowy rozwój korzeni zostanie ograniczony. 

Winter is coming! - czyli, jak przygotować się do zimy w ogrodzie

Na szczęście nie wszystkie gatunki wymagają osłony przed zimowym chłodem. Jednak ozdobne krzewy i drzewka owoce bez wątpienia będą potrzebować Twojej pomocy w bezpiecznym przeczekaniu okresu zimowych mrozów! Dobrym momentem na osłanianie roślinek jest spadek temperatury do -5 stopni. Żeby osłonić roślinkę możemy wykorzystać do tego agrowłókninę albo kaptur ochronny, a podstawę pnia obsypujemy ziemią, trocinami lub ściółką na wysokość ok. 30cm. 

Dbaj o drzewa z Posadzimy.pl :)

W Posadzimy.pl sadzimy drzewka, których pielęgnacją ekspercko zajmuje się nadleśnictwo! Jeśli nie możesz sam zasadzić drzewka, nie masz na niego miejsca w ogrodzie, czy na działce, zasadź je z naszą pomocą! Razem możemy poprawić stan zalesienia w naszym kraju! Jak to zrobić? Jest to niezwykle proste! Wystarczy wejść na stronę Posadzimy.pl i postępować zgodnie z instrukcją - ty klikasz, my sadzimy! Otrzymasz od nas certyfikat potwierdzający zasadzenie! Zasadź dla siebie lub dla Twoich bliskich na prezent! 

Dyskusja

162558
posadzonych przez nas drzew